Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Karta legitymacyjna

21.10.2015
Autor: Lidia

Witam serdecznie. Mam pytanie w związku z kartą legitymacyjną. Czy mi się należy ta karta na zniżki i ulgi różnego rodzaju i jakie? Jestem osobą niedosłyszącą lewego ucha, teraz jestem po operacji wszczepu implantu ślimakowego prawego ucha. Mam umiarkowany stopień niepełnosprawności z wydanym orzeczeniem z grupa od 1998 r. na stałe. Jak mi się należy, to gdzie można złożyć wniosek itd.? Jak się o nią starać? Z góry dziękuję za informacje. Pozdrawiam

Szanowna Pani,

Osoba, która otrzymała orzeczenie o niepełnosprawności, może wnioskować do właściwego jej miejscu zamieszkania Powiatowego Zespołu ds. Orzekania i Niepełnosprawności o wydanie legitymacji osoby niepełnosprawnej. W siedzibach poszczególnych Zespołów powinny znajdować się przygotowane wnioski, które wystarczy wypełnić, dołączając ksero aktualnego orzeczenia oraz zdjęcie, i złożyć, aby taki dokument otrzymać. Legitymacja osoby niepełnosprawnej uprawnia do korzystania z wielu ulg i uprawnień, m.in. ulg komunikacyjnych czy ulg na bilety do muzeów.

Więcej informacji o rentach, świadczeniach czy właśnie ulgach przysługujących osobom z orzeczoną niepełnosprawnością znajdzie Pani na naszym portalu w dziale poradnik.

Z poważaniem,

Joanna Hałat, doradca socjalny w Centrum Integracja w Katowicach

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas