Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zasiłek pielęgnacyjny po przeprowadzce

21.10.2015
Autor: ewa

Od 2005 r. jestem na rencie socjalnej, którą wygrałam w sądzie. Przyznany mam zasiłek pielęgnacyjny na stałe. Ale otrzymywałam do dziś, gdyż musiałam zmienić miejsce zamieszkania. GOPS mi płacił, a MOPS nie chce mi płacić, bo żądają orzeczenia o niepełnosprawności, a w orzeczeniu jest napisane, że choroba jest trwała i wystąpiła przed 16. rokiem zycia. Co mam teraz zrobić z tym i gdzie się mam udać?

Szanowna Pani,

W opisanej przez Panią sytuacji jest trochę za mało informacji, na podstawie których można byłoby dokładniej zbadać sytuację oraz ewentualny powód niewypłacania przez MOPS zasiłku pielęgnacyjnego. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

  • dziecku z niepełnosprawnością,
  • osobie z niepełnosprawnością powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • osobie z niepełnosprawnością powyżej 16. roku życia, legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 21. roku życia,
  • osobie, która skończyła 75 lat (która nie ma ustalonego prawa do dodatku pielęgnacyjnego).

Spełniając jeden z powyższych warunków, powinna Pani mieć możliwość skorzystania z prawa do zasiłku pielęgnacyjnego. Proszę również sprawdzić, czy nie kwalifikuje się Pani do jednej z grup, którym taki zasiłek nie przysługuje – informacje na ten temat znajdzie Pani na naszym portalu, w artykule poświęconym zasiłkowi pielęgnacyjnemu. Tam też umieszczona jest informacja, dotycząca składania wniosków o zasiłek, m.in. jakie dokumenty należy dołączyć do dokumentacji oraz gdzie takie wnioski należy kierować.

Jeżeli kwalifikuje się Pani do jednej z grup, którym przysługuje prawo do zasiłku, i jednocześnie złożyła Pani wszelką dokumentację związaną z procesem przyznawania zasiłku, a odpowiedź MOPS jest nadal odmowna, proponuję skontaktować się z prawnikiem, który będzie w stanie napisać odpowiednie pismo do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W Centrach Integracja najczęściej zatrudniony jest prawnik udzielający bezpłatnych konsultacji prawnych bądź też może Pani zorientować się, czy w pobliżu Pani miejsca zamieszkania nie znajdują się punkty, gdzie udzielane są bezpłatne porady prawne.

Z poważaniem,

Joanna Hałat, doradca socjalny w Centrum Integracja w Katowicach

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas