Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Niepełnosprawny pacjent w szpitalu

02.09.2015
Autor: Beata

Jak można pomóc osobie, która leży jeszcze w szpitalu w Bytomiu? Osoba nie umie już chodzić, a jest w wieku 52 lat. Proszę o pomoc.

Szanowna Pani,

Wszystko zależy od tego, jakiej ta osoba pomocy wymaga i oczekuje. Osobie przebywającej w szpitalu powinna być zapewniona opieka lekarska. Od choroby/urazu zależy, czy dana osoba będzie w najbliższym czasie wymagała opieki bądź wsparcia ze strony najbliższych, opieki społecznej, rehabilitanta itp.

Często osoby z najbliższego otoczenia człowieka, który jest po np. udarze, wylewie, wypadku uszkadzającym rdzeń kręgowy, który ma zaawansowane stadium stwardnienia rozsianego, choroby Alzheimera bądź Parkinsona nie wiedzą, jaką opiekę zapewnić swoim najbliższym tuż po hospitalizacji. Niestety, trudno z Pani wypowiedzi wywnioskować, w jakiej kondycji znajduje się osoba, o której Pani mówi, jednakże zachęcam do zapoznania się z artykułem pt. „Opieka nad leżącym w domu” na naszym portalu.

Jeżeli wspomniana przez Panią osoba doznała urazu rdzenia kręgowego i będzie poruszała się na wózku, można zwrócić się np. do oddziału Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. Jest to fundacja, która od wielu lat prowadzi kompleksowy program aktywizacji społecznej i zawodowej osób z trwałymi uszkodzeniami rdzenia kręgowego, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Więcej informacji na temat Fundacji Aktywnej Rehabilitacji na jej stronie internetowej.

Polecamy też artykuł na naszym portalu pt. „Pierwsze kroki tetraplegika”.

Jeżeli zaś osoba przebywająca w szpitalu chciałaby się ubiegać o orzeczenie o niepełnosprawności ze względu na obecny stan zdrowia i takowe otrzyma, może starać się o konkretne świadczenia (bądź też rentę), przysługujące osobom z niepełnosprawnością. Informacje na temat orzekania oraz przysługujących ulg i uprawnień znajdzie Pani na naszym portalu w dziale Poradnik.

W przypadku potrzeby jakiejkolwiek pomocy prawnej, zachęcam do kontaktu z Centrum Integracja w Katowicach, gdzie realizowany jest projekt „Informacja kluczem do integracji społecznej”, w ramach którego możemy udzielać bezpłatnych porad prawnych zarówno osobom z orzeczeniem, jak i osobom z ich otoczenia.

Z poważaniem,

Joanna Hałat, doradca socjalny w Centrum Integracja w Katowicach

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas