Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Asystent studenta niepełnosprawnego

15.09.2015
Autor: B.

Mój syn ma rozpocząć studia w mieście odległym o 20 km. Gdzie mogę prosić o asystenta, który pomógłby mu dojechać na wykłady? Sama go wychowuję i jestem bardzo chora.

Szanowna Pani,

Większość uczelni wyższych zatrudnia pełnomocnika lub ma swoje biuro ds. osób z niepełnosprawnością, których zadaniem jest m.in. określić indywidualne trudności studenta z niepełnosprawnością oraz udzielić odpowiedniej pomocy, umożliwiającej realizację studiów wyższych. Jednocześnie pełnomocnicy lub biura mają również szeroką wiedzę dot. różnych programów wsparcia studentów z niepełnosprawnością.

Na naszym portalu znajduje się wykaz pełnomocników ds. osób z niepełnosprawnością uczelni wyższych z całej Polski.

Niestety, w Pani zapytaniu znajduje się zbyt mało informacji, aby skierować Panią do konkretnych Instytucji na terenie miasta studenckiego Pani syna. Jeżeli uczelnia, na której naukę będzie podejmował Pani syn, nie znajduje się w powyższym wykazie, polecam zorientować się (poprzez oficjalną stronę uczelni bądź dzwoniąc do sekreteriatu), czy jest na uczelni osoba, która pełni rolę pełnomocnika ds. osób z niepełnosprawnością. Jeżeli taka osoba jest zatrudniona, to warto umówić spotkanie, by uzyskać wszelkie informacje dotyczące wsparcia niepełnosprawnych studentów, jakiego może udzielić ta konkretna uczelnia.

Wiele miast posiada także swojego rzecznika ds. osób niepełnosprawnych, który z pewnością udzieli informacji, dotyczących pomocy związanej z możliwościami wsparcia w tej konkretnej sytuacji.

Na terenie Wrocławia biuro Rzecznika ds. Osób Niepełnosprawnych znajduje się na ul. G. Zapolskiej 4, 50-032 Wrocław, piętro III, pok. 342 (tel.: 71 777 86 99).

Od 2014 roku w samym centrum przy ulicy Psie Budy 14/15 1a funkcjonuje także Wrocławski Punkt Informacji Dla Osób Niepełnosprawnych. Więcej informacji dotyczących pomocy osobom z niepełnosprawnością na terenie Wrocławia znajdzie Pani na oficjalnej stronie internetowej miasta.

Z poważaniem,

Joanna Hałat, doradca socjalny w Centrum Integracja w Katowicach

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas