Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Renta wyrównawcza a emerytura

18.09.2015
Autor: Danuta

Otrzymuję rentę wyrównawczą z powodu całkowitej niezdolności do pracy po wypadku komunikacyjnym (utracone zarobki). Ubezpieczyciel poinformował, że nie będzie już niedługo wypłacał tej renty, bo zbliżam się do wieku emerytalnego. Czy ubezpieczyciel ma rację i czy mam szansę na wywalczenie dodatku do emerytury? Bo przecież gdyby nie wypadek, to pracowałabym i moja emerytura byłaby większa.

Szanowna Pani,

Rentę uzupełniającą, tzw. wyrównawczą, otrzymuje Pani od ubezpieczyciela, gdyż w wyniku wypadku utraciła Pani całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej lub jeżeli zwiększyły się Pani potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość. Niestety, nie możemy odpowiedzieć jednoznacznie na Pani pytanie, ponieważ nie znamy ani warunków ubezpieczenia, ani warunków ugody czy postępowania sądowego, na mocy których otrzymuje Pani rentę. Wydaje się jednak, że w zapisach ww. dokumentów znajdzie Pani odpowiedź na swoje pytanie.

W opisanej sytuacji warto też skorzystać z porady prawnika, który będzie mógł zapoznać się z ww. dokumentami oraz stwierdzić, czy może Pani żądać od ubezpieczyciela wpłacania renty (w całości lub części). Nie wiemy, w jakim mieście Pani mieszka, więc nie możemy wskazać konkretnego punktu bezpłatnych porad prawnych.

Miejsca, gdzie można zasięgnąć bezpłatnych porad, można znaleźć m.in.:

Warto też skontaktować się z Rzecznikiem Ubezpieczonych.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas