Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Koniec Igrzysk. Mamy 30 medali!

17.09.2008
Autor: Filip Miłuński Fot. AFP/EastNews
Źródło: inf. własna

Zakończyły się XIII Igrzyska Paraolimpijskie w Pekinie. Nasi reprezentanci zdobyli 30 medali. Polska zajęła 13 miejsce w klasyfikacji generalnej wg. liczby zdobytych medali i 18 wg. ich wartości.

Miażdżące zwycięstwo w ogólnej klasyfikacji odnieśli gospodarze. Chińczycy zdobyli łącznie 211 medali, w tym aż 89 złotych. Zdobywcy drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej – Brytyjczycy wywalczyli łącznie 102 krążki, w tym 42 złote, czyli ponad dwa razy mniej niż zwycięzcy.

Nasza reprezentacja wywalczyła łącznie 30 medali, w tym: 5 złotych, 12 srebrnych i 13 brązowych. Najwięcej medali zdobyli polscy lekkoatleci (11) i pływacy (10). Drogocenne krążki uzyskaliśmy również w tenisie stołowym (3), podnoszeniu ciężarów (2), szermierce na wózkach (2) i w kolarstwie szosowym (2).

Największymi gwiazdami naszej reprezentacji narodowej okazały się pływaczki: Katarzyna Pawlik i Joanna Mendak. Pierwsza zdobyła aż 4, a druga 3 medale.

W porównaniu z Igrzyskami w Atenach forma naszych paraolimpijczyków nie spadła. Choć zdobyliśmy 24 medale mniej niż w Grecji to zachowaliśmy to samo, 18 miejsce w generalnej klasyfikacji.

Warto zauważyć, że w porównaniu z Paraolipiadą w Atenach zmniejszyła się liczba przyznawanych medali i znacznie zwiększyła dominacja Chin w sporcie osób z niepełnosprawnościami. W Grecji Chińczycy zdobyli „zaledwie” 141 medali. W Pekinie wywalczyli aż 211.

Na zdjęciu: ceremonia zamknięcia Paraolimpiady. Fot.AFP/EastNews
Ceremonia zamknięcia Paraolimpiady.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • niewidoczni
  19.09.2008, 06:59
  szkoda,że znowu nikt tego nie widział,próbowałam znaleźć gdziekolwiek,żeby móc oglądnąć choć jedną relacje. Dlaczego nie ma relacji z paraolimpiada w TV?WSTYD!
  odpowiedz na komentarz
 • Nagrody za medale????????
  18.09.2008, 12:51
  Sprawni za złoty medal dostali po 200 tys+auto a dla nas niepełnosprawnych nie ma nagród finansowych, nikt o nich nie słyszał. Następny SKANDAL POLSKO. Tak nie może być!!!!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • olimpijczycy-medale
  18.09.2008, 07:58
  brawo dla Naszych za medale.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas