Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Konkurs! Wygraj książkę „Szczygieł”

30.07.2015
Autor: Mateusz Różański
okładka książki Szczygieł - chłopak skaczący do wody

Czym jest jedna chwila wobec całego życia człowieka? Jeden impuls, biegnący z rozgrzanej głowy do ciała, jednosekundowa fantazja, poryw serca i skok? Ten moment kosztuje niekiedy bardzo wiele i płaci się za niego przez całe życie.

Hubert to zwyczajny nastolatek, inteligentny, choć trochę niedojrzały. Na zbliżającą się dorosłość reaguje poszukiwaniem wrażeń i szaleństw. Ale gdzie ich szukać podczas rodzinnego wyjazdu nad morze, gdy w dodatku jest się pod czujnym okiem dziewczyny? Trudno dać upust młodzieńczej fantazji. Dlatego też tak łatwo przyszło mu wykonać ruch, który całkowicie zmienił jego życie. Chłopak skoczył do wody na główkę. Efekt – przerwany rdzeń kręgowy.

Tak można streścić początek powieści Zbigniewa M. Nowaka pt. „Szczygieł”. Tytułowym Szczygłem jest właśnie Hubert, chłopak, który musi na nowo odbudować swoje życie. Zaczyna dosłownie od zera – musi na nowo uczyć się podstawowych czynności życiowych: picia, jedzenia, odczuwania wrażeń i czynności fizjologicznych. Na nowo też musi nauczyć się swojego ciała, odkryć wrażenia zmysłowe i co najważniejsze – odnaleźć się w nowej sytuacji.

Jeszcze niedawno był wysportowanym chłopakiem, przed którym świat stał otworem, a dziś leży w łóżku, podłączony do dziesiątek rurek. Bohater książki staje wobec największego w swoim życiu wyzwania – powrotu do aktywności i samodzielności. Szczygieł jest więc zapisem tytanicznej walki z własnym bezwładnym ciałem, lękiem i ograniczeniami. Przez ponad 500 stron czytelnik poznaje kolejne etapy rehabilitacji Huberta, widzi przyśpieszony proces dojrzewania chłopaka i towarzyszy mu w nauce życia po wypadku.

Mimo sporej objętości, „Szczygła” czyta się szybko. Wartka akcja, dosadne opisy i dobrze skrojone charakterystyki postaci sprawiają, że mimo trudnego tematu jest to bardzo przyjemna, choć wymagająca lektura. Warto, by zapoznali się z nią rówieśnicy Huberta. Być może dzięki niej chwilę dłużej zastanowią się przed oddaniem ostatniego w życiu skoku do wody.


Konkurs: wygraj książkę „Szczygieł”

Portal www.niepelnosprawni.pl ma dla Czytelników dwa egzemplarze książki Zbigniewa Nowaka pt. „Szczygieł”, wydawnictwa Bis. By wygrać jedną z nich, wystarczy przesłać na adres e-mail: konkursy@integracja.org

  1. Krótko opisz dzień, który zmienił Twoje życie.
  2. Dane adresowe do przesłania ew. wygranej.

Konkurs trwa od momentu ogłoszenia na portalu do 6 sierpnia 2015 r. włącznie. Najciekawsze odpowiedzi zostaną nagrodzone książką „Szczygieł”.

Lista zwycięzców zostanie opublikowana na stronie konkursu. Zwycięzcy (i tylko oni) zostaną powiadomieni o wygranej drogą mailową.

Więcej w regulaminie konkursu.


Zwycięzcami konkursu są: Miranda P. z Nowego Sącza i Helena S. z Katowic. Gratulujemy!

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas