Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy trzeba zdać starą kartę parkingową?

10.08.2015
Autor: Wojciech

Mam pytanie. Czy istnieje obowiązek (podstawa prawna), w momencie odbioru nowej, zdania organowi wydającemu starej Karty Parkingowej? Bardzo upiera się przy tym organ wydający. Tłumaczy to chęcią zabezpieczenia starej karty przed osobami trzecimi, które mogły by jej nielegalnie używać. Czuję się w tej sytuacji bardzo niekomfortowo. Urzędnicy traktują mnie jak jakiegoś oszusta, przynajmniej jak osobę niepoważną, nie potrafiącą zabezpieczyć dokumentu. Nasuwa się pytanie, a co jeśli taka Karta trafi w niepowołane ręce z winy/błędu urzędnika? Odpowiedź jest prosta, nieprzyjemności spotkają osobę, na którą wystawiona jest Karta. Proszę o fachową odpowiedź z podaniem paragrafów i ustaw. Bardzo dziękuję

Szanowny Panie,

Nie ma obowiązku zwrotu nieaktualnej karty parkingowej. Nie ma również podstawy prawnej, nakazującej osobie z niepełnosprawnością dokonania takiej czynności. Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw transportu, w Ustawie z dnia 23 października 2013 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, określa czynności, co do których obowiązek zastosowana się mają jedynie placówki. W art. 5d powyższej ustawy czytamy:

„W przypadku zaprzestania wykorzystywania pojazdu do przewozu osób niepełnosprawnych, mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, podmiot zarządzający placówką, o której mowa w art. 8 ust. 3a pkt 3 jest zobowiązany do niezwłocznego zwrotu karty parkingowej organowi, który ją wydał.”

Natomiast co do osoby fizycznej, posiadającej niepełnosprawność, nie ma takiego odniesienia w ustawie.

Rozporządzenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2014 r. w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych określa jedynie procedurę postepowania w przypadku ewentualnego zwrotu karty parkingowej przewodniczącemu zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.

§ 17. Przewodniczący zespołu, któremu dokonano zwrotu karty parkingowej, wprowadza niezwłocznie do systemu informacje dotyczące numeru karty oraz daty jej otrzymania.

§ 18. 1. Przewodniczący zespołu dokonuje zniszczenia zwróconej karty parkingowej, w sposób uniemożliwiający odczytanie informacji o jej posiadaczu.

Dla przykładu można podać sytuację taką, jak: zwrócenie karty przez rodzinę osoby zmarłej, znalezienie karty przez osobę nieuprawnioną lub gdy osoba z niepełnosprawnością dla swojego bezpieczeństwa chciałaby zwrócić kartę tak, by odnotowano ten fakt i dokonano jej zniszczenia.

W razie wątpliwości może Pan skorzystać z bezpłatnej porady udzielanej przez organizacje, które znajdują się najbliżej Pana miejsca zamieszkania. Jednym z takich miejsc jest np.:

Centrum Integracja Gdynia

ul. Traugutta 2, 81-388 Gdynia

Czynne od poniedziałku do piątku od 9.00 do 17.00.

Tel.: 505 606 776

e-mail: gdynia@integracja.org


Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 października 2013 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2014 r. w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych


Z poważaniem,

Anna Dobkowska, specjalista ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Integracja Gdynia

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas