Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielęgnacyjne po zawieszeniu działalności gospodarczej

04.08.2015
Autor: krzysztof

Witam. Czy mam prawo otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne, gdy dla opieki nad synem zawieszę jednoosobową działalność gospodarczą, którą prowadzę od około 6 lat? Pani z OPS twierdz,i że „raczej muszę wyrejestrować działalność”. Ja nie chciałbym tego robić, gdyż jest to kłopotliwe i kosztowne oraz uniemożliwia szybki powrót do prowadzenia owej działalności. Wspomniałem o wyroku WSA Warszawa, sygn. akt I SA/Wa 1596/12 z 27 września 2012 roku, ale Pani to nie przekonało. Będę wdzięczny za odpowiedź i radę, dokładnie na jakie przepisy mam się powołać.

Szanowny Panie,

Rozumiem, iż zależy Panu na tym, aby nie wyrejestrować działalności gospodarczej, jaką Pan prowadzi. Jak sam Pan zauważył, późniejszy powrót do działalności może okazać się nie tylko kłopotliwy, ale także kosztowny.

Przepisy prawne mają to do siebie, że ich zastosowanie często zależne jest od interpretacji. W Pana sytuacji proponowałabym jednak powołać się nie tylko na wyrok, o którym Pan wspominał, ale także na podstawowe definicje ustawowe.

Należałoby przyjąć, że praca zarobkowa (art. 3 pkt 22 Ustawy o świadczeniach rodzinnych) to nic innego, jak świadczenie pracy na podstawie stosunku pracy, w tym także umowy zlecenia, o dzieło itp. Natomiast sama rezygnacja z posiadanego zatrudnienia, to rezygnacja z wykonywania oznaczonej pracy, samo jednak zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej kwalifikuje się w zakres art. 17 ust. 1 wcześniej wspomnianej ustawy i jest tożsame z rezygnacją z zatrudnienia jako posiadania pracy zarobkowej. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej mówi wprost, że w samym okresie zawieszenia przedsiębiorca de facto jest pozbawiony możliwości uzyskiwania dochodów bieżących, więc jest faktycznym elementem rezygnacji z czynnego wykonywania pracy.

Z poważaniem,

Joanna Hałat, doradca socjalny w Centrum Integracja w Katowicach

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas