Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Opłata za parking w uzdrowisku

05.08.2015
Autor: Jan

Kto i kiedy może żądać opłaty za parking od osoby z kartą parkingową w obiektach które świadczą usługi lecznicze dla NFZ? Duże obiekty lecznicze - sanatoria - szpitale uzdrowiskowe w Busku Zdrój żądają opłaty parkingowej, mimo że kuracjusz posiada kartę parkingową. Jak stanowi prawo? Płacić czy nie? Miejsc wydzielonych jest zazwyczaj dwa i parkigowy twierdzi, że są zajęte. Jak zareagować? Opłata jest znaczna - za trzy tygodnie to więcej niż 100 zł. Proszę o pilną odpowiedz. Z poważaniem, Jan

Szanowny Panie,

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zasady dotyczące odpłatności za korzystanie z miejsc postojowych w strefach płatnego parkowania regulują uchwały rady miasta lub gminy. Dlatego w poszczególnych miejscowościach są one różne, np. w Warszawie posiadacze kart parkingowych mogą korzystać bezpłatnie z wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnością miejsc postojowych.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja na parkingach zarządzanych przez inne podmioty, wówczas zasady odpłatności ustala zarządca danego parkingu. Dlatego zdarza się, że na parkingach przy szpitalach, przychodniach itp. pobierane są opłaty. Możemy jedynie sugerować, by osoby zainteresowane (posiadacze kart parkingowych) zwróciły się do dyrekcji sanatorium o zmianę istniejącego stanu rzeczy.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas