Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Karta parkingowa a leczenie sanatoryjne

10.08.2015
Autor: Jan

Na jakiej podstawie prawnej są pobierane opłaty parkingowe od osoby niepełnosprawnej w obiekcie świadczącym usługi lecznicze dla NFZ? Czy można odmówić zapłaty za parking, który jest na terenie obiektu leczniczego. Bardzo proszę o pełen komentarz w tej sprawie. Jestem pierwszej grupy inwalidą, poruszam się swoim samochodem oprzyrządowanym i posiadam kartę parkingową dla osoby niepełnosprawnej. Świadczeniodawca zażądał opłaty parkingowej, mimo że parking jest na terenie obiektu leczniczego i korzystają z tego obiektu pracownicy zatrudnieni, a zakład świadczy usługi lecznicze dla NFZ. Proszę o odpowiedź, kto i kiedy może żądać opłaty od inwalidy z kartą parkingową?

Szanowny Panie,

Przepisy Ustawy prawo o ruchu drogowym regulują zasady wydawania karty parkingowej oraz uprawnienia jej posiadacza. Natomiast zasady korzystania z miejsc postojowych w miejskich strefach płatnego parkowania ustalane są w drodze uchwały rady miasta lub gminy. Dlatego są różne w poszczególnych miejscowościach, np. w niektórych miejscowościach osoby korzystające dla miejsc dedykowanych osobom niepełnosprawnym, tzw. kopertach, są zwolnione z opłat, a w innych opłaty są niższe.

Natomiast zasady korzystania z parkingów oraz miejsc postojowych znajdujących się poza strefami płatnego parkowania ustalane są przez ich właścicieli czy zarządców. Z podanych przez Pana informacji możemy wnioskować, że parking przy szpitalu nie jest w miejskiej strefie płatnego parkowania, dlatego zasady korzystania ustala właściciel bądź zarządca, np. szpital. Jeśli w regulaminie nie przewidziano zwolnienia posiadaczy karty parkingowej z opłat, należy je ponosić. W takiej sytuacji można wystąpić z wnioskiem do zarządcy o takie zmodyfikowanie regulaminu, by uwzględnione były potrzeby posiadaczy kart parkingowych.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas