Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Narkoza u stomatologa przy zespole Aspergera

12.08.2015
Autor: Piotr

Potrzebuję orzeczenia dla syna, który ma Zespół Aspergera i astmę oskrzelową. Dostał skierowanie do szpitala w (do wiad. red.) [oddział dziecięcej chirurgii szczękowej lub stomatologicznej - coś takiego] na usunięcie zęba pod narkozą, bo w przychodni nie można tego zrobić - kilka lat temu miał już usuwany inny ząb w tym szpitalu, ale wtedy był nastolatkiem i nie było problemu, a teraz na oddziale zażądano orzeczenia bo Syn stał się dorosły 31-05-2015. Pytanie zatem, jakiego orzeczenia potrzebuje i gdzie mogę ściągnąć wnioski? Pozdrawiam, Piotr

Szanowny Panie,

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego wynika, że dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością do ukończenia 16. roku życia oraz dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym od ukończenia 16. do ukończenia 18. roku życia, jeżeli wynika to ze wskazań medycznych, przysługują kompozytowe materiały światłoutwardzalne do wypełnień, znieczulenie ogólne przy wykonywaniu świadczeń gwarantowanych, z wyłączeniem procedury wizyty niepowiązanej z innymi świadczeniami gwarantowanymi (pierwszej wizyty dzieci do ukończenia 6. roku życia).

Osobom niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym i znacznym, które ukończyły 18. rok życia, jeżeli wynika to ze wskazań medycznych, przysługuje więc znieczulenie ogólne.

Zatem jeśli Pański syn nie posiada orzeczenia o stopniu znacznym lub umiarkowanym niepełnosprawności, wydanym przez Miejski/Powiatowy Zespół Orzekania o Niepełnosprawności, wówczas nie przysługuje mu znieczulenie ogólne przy wykonywaniu świadczeń gwarantowanych. Należy wystąpić o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności do Miejskiego/Powiatowego Zespół Orzekania o Niepełnosprawności w miejscu zamieszkania. Wnioski znajdują się na stronie właściwego Zespołu.

Więcej o orzekaniu o niepełnosprawności przeczyta Pan na naszym portalu.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas