Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Znoszenie i wnoszenie osoby niepełnosprawnej z 4 piętra

21.07.2015
Autor: Agnieszka

Witam. Mój dziadek ma 91 lat i 2 miesiące temu miał udar mózgu. Do tej pory codziennie wychodziliśmy z nim na spacer (On o własnych siłach), ale od 2 miesięcy jest to niemożliwe, bo nie jest już w stanie już sam chodzić, a mieszka na 4-tym piętrze bez windy. Chciałabym móc z nim dalej spacerować, ale nie wiem, do kogo mogę się zwrócić o pomoc, aby go znosić i wnosić, żeby przynajmniej 2 razy w tygodniu mógł zaczerpnąć świeżego powietrza. Wózek inwalidzki już został zakupiony, ale niestety schody są główną przeszkodą. Czy możecie mi coś doradzić? Pozdrawiam, Agnieszka

Szanowna Pani,

W opisanej przez Panią sytuacji mogę podpowiedzieć kilka rozwiązań:

  1. Rozwiązanie techniczne z zastosowaniem:
  1. schodołazu,
  2. podnośnika przyschodowego, windy przyschodowej lub krzesełka przyschodowego.

Liczne techniczne rozwiązania tego typu znajdzie Pani w internecie, wpisując w wyszukiwarkę wymienione powyżej nazwy. Warto wiedzieć, że w ramach dofinansowania do likwidacji barier architektonicznych istnieje możliwość uzyskania dofinansowań do tego typu rozwiązań ze środków PFRON. W tym celu należy złożyć wniosek do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w miejscu zamieszkania Pani Dziadka.

  1. Skorzystanie z usług opiekuńczych lub specjalistycznych, o których mówi art. 50 Ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. W tej sytuacji można odnieść się do zasady, mówiącej o zapewnieniu kontaktów z otoczeniem, zawartej w ww. ustawie. Proszę jednak pamiętać o treści p. 5 ww. artykułu, mówiącego, że „ośrodek pomocy społecznej, przyznając usługi opiekuńcze, ustala ich zakres, okres i miejsce świadczenia”. Jednocześnie warunki przyznawania ww. usług oraz odpłatności za nie określa Uchwała Rady Gminy, zgodnej z miejscem zamieszkania.
  2. Może Pani również wziąć pod uwagę możliwość zaangażowania do pomocy dziadkowi wolontariuszy, którzy pomogliby w pokonywaniu bariery schodów i czwartego pietra. Na terenie całego kraju działają Regionalne Centra Wolontariatu, których listę znajdzie Pani na stronie internetowej www.wolontariat.org.pl.
  3. Można również rozważyć zamianę mieszkania na niższą kondygnacje. W wielu miastach funkcjonują biura zamiany mieszkań. Z zapytaniem o taką możliwość może Pani również dopytać w spółdzielni mieszkaniowej, jeśli Pani Dziadek jest jej członkiem.

Z poważaniem,

Anna Dobkowska, specjalista ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Integracja Gdynia

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas