Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Mandat w innym mieście - odwołanie

21.07.2015
Autor: zawiedziona

Może to śmieszne, ale posiadam legitymację o niepełnosprawnści w stopniu umiarkowanym i gdy byłam na wakacjach w Gdańsku, na które zbierałam 3 lata, kasując bilet 50% dostałam mandat. Ponieważ Gdańsk tą legitymację aceptuje tylko do 30 lat. Jednak inne miasta, np. Warszawa, Malbork, tam mogę jeździć bez problemu na 50% bilecie. To teraz czy wyjeżdzając gdzieś, zbierając zaskórniaki, najpierw trzeba jeszcze czytać regulaminy każdego miasta, bo wszędzie są inne? Czy wszędzie powinny być takie same, jak chodzi o autobusy i tramwaje? Czy naprawdę wszędzie są inne przepisy? Jak ta legitymacja działa? Potraktowali mnie, jakbym nie miała biletu, ale przecież miałam tylko ulgowy. Naprawdę nie mam za co zapłacić tego mandatu. Zawsze uderzają w tych najbiedniejszych.

Szanowna Pani,

Z uwagą przeczytałam Pani pytanie, rozumiem wakacyjne rozżalenie. Zgodzę się w pełni, że nie każdy odwiedzający, choćby na wakacjach, inne miasto w Polsce musi być zaznajomiony ze wszystkimi przepisami tam obowiązującymi, a nawet nie chciałby zaprzątać sobie tym głowy.

Jednak ustawodawstwo w naszym kraju, jak również samorządność miast, dopuszcza i zakłada regulacje prawne, określane np. prawem miejscowym. Oznacza to, że przetoczony przez Panią przykład komunikacji miejskiej w Gdańsku podstawę prawną ma w Uchwale Nr XXXV/988/09 Rady Miasta Gdańska z dnia 23 kwietnia 2009 roku z późn. zm. (ujednolicona i obwieszczona 29.06.2012 r. przez Rade Miasta Gdańska). Powyższa uchwała dotyczy zakresu ustalania zasad taryfowych, cen za przejazdy środkami gminnego transportu zbiorowego. Niestety, każde miasto rządzi się własnym prawem miejscowym. W tym przypadku, wpadła Pani w pułapkę nieznajomości przepisów prawa miejscowego.

Proszę jednak spróbować złożyć wyjaśnienie na piśmie (reklamację) co do zaistniałej sytuacji, okoliczności, miejsca, posiadanej niepełnosprawności. W składanej reklamacji proszę zawrzeć również fakt, że w danym momencie była Pani turystką przebywającą na wakacjach na terenie Miasta Gdańska i nie była Pani świadoma dokładnych obowiązujących przepisów w komunikacji miejskiej ZKM. Jednakże posiadała Pani ulgowy bilet, co dowodzi, że nie miała Pani zamiaru korzystania z komunikacji bez ważnego biletu lub z „jazdy na gapę”. Dlatego właśnie prosi Pani o przychylenie się do prośby umorzenia mandatu.

W poniższym linku znajdzie Pani informacje, jak zgłosić reklamację, a także formularz oraz oświadczenie. Może Pani również złożyć prośbę o umorzenie mandatu na piśmie - własnymi słowami.


Podstawa prawna:

Z poważaniem,

Anna Dobkowska, specjalista ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Integracja Gdynia

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas