Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lekcja odwagi i pokory - konkurs! Wygraj książkę

02.07.2015
Autor: Mateusz Różański
okładka książki - Rafał siedzi na wózku, trzymając w ustach kijek, z którego korzysta z internetu

Młodość to czas snucia i realizowania mniej lub bardziej ambitnych planów życiowych – spełniania marzeń i pokonywania kolejnych trudności. Czasami jednak na naszej drodze stają przeszkody, których nie da się tak łatwo ominąć, które zmuszają nas do obrania zupełnie innej drogi życia, niż ta, którą sobie wybraliśmy. O tym właśnie opowiada książka Rafała Waliszewskiego „Historia prawdziwa patykiem pisana”, którą można wygrać w naszym konkursie.

Kiedy jeszcze funkcjonował w Polsce powszechny pobór do wojska, służba w armii była traktowana jako swego rodzaju brama dorosłości. Młody mężczyzna, który „odsłużył swoje”, był traktowany jako ten, który już może rozpocząć samodzielne życie. Co jednak, gdy u progu samodzielności spotyka człowieka wypadek, który całkowicie wywraca życie do góry nogami? Właśnie w takiej sytuacji znalazł się Rafał Waliszewski, a swoje przeżycia opisał w autobiograficznej książce „Historia prawdziwa patykiem pisana”.

Gdy mnie brali za wojaka...

Autobiografia składa się z dwóch części. Pierwsza z nich traktuje o przeżyciach autora podczas służby w wojsku. Rafał Waliszewski w bardzo naturalistyczny sposób opisuje absurdy i patologie, jakie towarzyszyły obowiązkowemu poborowi, jednocześnie podkreślając to, że armia pomogła mu dorosnąć i stać się dojrzalym człowiekiem.

Czytelnicy mogą zapoznać się dzięki tej książce z bardzo barwnym opisem życia w jednostce wojskowej, relacji między żołnierzami, jak również zjawiska fali.

Rozpocząć życie na nowo

Druga część opisuje życie po zakończeniu służby, kiedy Rafał Waliszewski rozpoczynał dorosłe życie. Wszystkie jego plany i marzenia związane z wkroczeniem w dorosłość dosłownie runęły jednego dnia, gdy na skutek feralnego wypadku złamał kręgosłup. W konsekwencji utracił władzę w nogach i częściowo w rękach. Właśnie wtedy rozpoczęła się jego największa w życiu walka o to godność i samodzielność.

Lektura „Historii prawdziwej…” nie jest łatwa. Autor nie szczędzi nam bardzo naturalistycznych i brutalnych opisów – zarówno, gdy pisze o wojskowej fali, jak i wtedy, gdy przybliża czytelnikowi swoje zmagania po wypadku. Jednocześnie jest to książka niezwykle pouczająca. Jej autor i jednocześnie bohater daje czytelnikowi lekcję pokory wobec losu i odwagi w pokonywaniu życiowych trudności.


UWAGA! Konkurs: wygraj książkę „Historia prawdziwa patykiem pisana”

Portal www.niepelnosprawni.pl ma dla Czytelników dwa egzemplarze książki Rafała Waliszewskiego pt. „Historia prawdziwa patykiem pisana” (wyd. BORGIS). By wygrać jedną z nich, wystarczy przesłać na adres e-mail: konkursy@integracja.org

  1. Krótki opis swojego największego wyzwania, któremu musiałaś/-eś stawić czoła w swoim życiu.
  2. Dane adresowe do przesłania ew. wygranej.

Konkurs trwa od momentu ogłoszenia na portalu do 9 lipca 2015 r. włącznie.

Najciekawsze odpowiedzi zostaną nagrodzone książką „Historia prawdziwa patykiem pisana”. Zwycięzcy (i tylko oni) zostaną powiadomieni mailowo.

Więcej w regulaminie konkursu.

Książka Rafała Waliszewskiego „Historia prawdziwa patykiem pisana” została wydana pod patronatem portalu Niepelnosprawni.pl i Integracji.


Zwycięzcami powyższego konkursu zostały: pani Alina P. i pani Claudia H.

Serdecznie gratulujemy!

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas