Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Karty parkingowe – zmiany w pigułce

30.06.2015
Autor: Krzysztof Pater, doradca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Sejmu RP, fot. Agnieszka Sprycha
Samochód stoi na jednej z dwóch kopert

Od 1 lipca 2015 r. jedynymi kartami uprawniającymi do parkowania na miejscach przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnością są karty nowego typu, wydawane w Polsce od 1 lipca 2014 r.

30 czerwca 2015 r. skończył się okres przejściowy, podczas którego można było korzystać z kart parkingowych starego typu, wydanych do 30 czerwca 2014 r.

Nowe karty parkingowe są wydawane wyłącznie osobom niepełnosprawnym, „mającym znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się”. Nastąpiła więc bardzo poważna zmiana systemowa, w „starym systemie” kartę mogła bowiem otrzymać „osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej”. Efektem zmiany kryterium jest bardzo poważne zmniejszenie liczby posiadaczy kart parkingowych.

W wielu miastach w Polsce jeszcze w 2014 r. poinformowano pisemnie wszystkich posiadaczy kart parkingowych o zmianie przepisów. O zmianach informowały także wielokrotnie media, także poprzez emisję spotów reklamowych w ramach kampanii informacyjnej.

Kto może posługiwać się kartą parkingową

Posiadacz karty parkingowej musi być bądź kierowcą pojazdu, który parkuje na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych bądź też pasażerem takiego pojazdu. Jeśli posiadacz karty jest pasażerem, musi zajść co najmniej jedna z dwóch sytuacji – bądź posiadacz karty wysiadł z pojazdu parkującego na miejscu dla osób niepełnosprawnych, bądź też wsiadł do takiego pojazdu.

Sposób eksponowania karty

Karta parkingowa musi zostać umieszczona za przednią szybą pojazdu (jeśli pojazd nie posiada przedniej szyby – w widocznym miejscu w przedniej części pojazdu). W praktyce może to być wyłożenie karty na desce rozdzielczej, przymocowanie do przesłony słonecznej lub umieszczenie w sposób zapewniający bezpośrednie przyleganie karty do powierzchni szyby.

Karta parkingowa za szybą samochodu
Tak wygląda prawidłowo wyłożona za szybą karta parkingowa, fot. M. Różański

Karta musi być wyłożona tak, aby było widoczne zabezpieczenie (hologram) oraz możliwe odczytanie jej numeru i daty ważności – a więc musi być widoczny awers karty. W praktyce oznacza to, że powierzchnia karty nie może być niczym zasłonięta, karta nie powinna być też wkładana pomiędzy deskę rozdzielczą i przednią szybę, bo wówczas dolna część karty może być niewidoczna.

Różnice pomiędzy „starą” i „nową” kartą parkingową

Wygląd „starej” karty (awers i rewers):

Awers i rewers starej karty parkingowej. Cechy szczególne opisane w tabelce niżej

Wygląd „nowej” karty (awers i rewers):

Awers i rewers nowej karty parkingowej. Cechy szczególne opisane w tabelce niżej

Karty parkingowe - różnice

Karty „starego” i „nowego” typu bardzo się od siebie różnią. Poniższa tabela przedstawia najważniejsze różnice w wyglądzie karty (awersu) – już zastosowanie jednego z kryteriów jest wystarczające i pozwala bezdyskusyjnie ocenić, czy mamy do czynienia ze starą (a więc już nieważną), czy też nową kartą.

Element graficzny karty Stara karta (nieważna) Nowa karta (ważna)
Symbol niepełnosprawności (osoba na wózku na niebieskim tle) Po lewej stronie – w środkowej części Po lewej stronie - w dolnym rogu
Hologram z symbolem niepełnosprawności brak Jest w dolnej części, obok symbolu niepełnosprawności
Podstawowe dane (numer karty, termin ważności, organ wydający) W lewej dolnej części (poniżej symbolu niepełnosprawności) – na niebieskim tle W lewej górnej części (powyżej symbolu niepełnosprawności) – na białym tle
Termin ważności karty Prawie zawsze bezterminowo Konkretna data – maksymalnie 5-letni okres
Nazwa „karta parkingowa” w językach obcych Tylko w języku angielskim (parking card) umieszczona w górnej części po prawej stronie We wszystkich pozostałych 23 językach Unii Europejskiej (poza językiem polskim) – kolumna nazw w prawej części karty

Kary za wykroczenia związane z kartą parkingową

Zgodnie z taryfikatorem mandatów, za parkowanie na miejscu przeznaczonym dla osób z niepełnosprawnością bez ważnej karty parkingowej wysokość mandatu wynosi 500 zł. Ponadto kierowca otrzyma 5 punktów karnych.

Jeżeli kierowca parkuje na miejscu przeznaczonym dla osób z niepełnosprawnością i posługuje się ważną kartą parkingową, która nie należy ani do tego kierowcy, ani do osoby przez niego przewożonej – wysokość mandatu wynosi 800 zł.

Trzeba też pamiętać o możliwości wymierzenia większej grzywny w postępowaniu sądowym na postawie art. 96b Kodeksu wykroczeń: „Kto, nie będąc do tego uprawnionym, posługuje się kartą parkingową, o której mowa w art. 8 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.) podlega karze grzywny do 2000 złotych”.

Mandat za wycieraczką samochodu
Od 1 lipca 2015 r. używanie na tzw. kopertach starych kart parkingowych grozi mandatem 500 zł i 5 punktami karnymi, fot. archiwum

Sposób oznakowania miejsca parkingowego dla osoby z niepełnosprawnością

Mandaty i punkty karne za parkowanie na miejscach dla osób z niepełnosprawnością mogą być wymierzane tylko w sytuacji, gdy te miejsca spełniają wymagania formalne określone w przepisach wykonawczych do ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Miejsce takie musi być oznakowane w przynajmniej jeden z następujących sposobów:

 1. za pomocą znaku drogowego pionowego D-18 „parking” lub D-18b „parking zadaszony”, z umieszczoną pod znakiem tabliczką T-29, albo za pomocą znaku drogowego D-18a „parking – miejsce zastrzeżone” z umieszczoną pod znakiem tabliczką T-29,
 2. za pomocą znaku drogowego poziomego P-18 „stanowisko postojowe” i znaku P-24 „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej” albo znaku P-20 „koperta” i P-24 „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej” – bez konieczności umieszczania znaku pionowego D-18, D-18a lub D-18b.

Szczegółowe warunki techniczne dla znaków drogowych poziomych i warunki ich umieszczania na drogach są określone w załączniku nr 2 do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

Załącznik ten określa m.in. minimalne wymiary, jakie powinno mieć miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością. W przypadku, gdy wjazd na takie miejsce następuje „na wprost”, jego minimalne wymiary to 4,5 m x 3,6 m. W przypadku, gdy parkowanie odbywa się pod skosem lub równolegle do jezdni – wymiary te są inne. W załączniku tym znajduje się także szczegółowa instrukcja wykonania znaku graficznego – symbolu osoby na wózku.

Jeżeli miejsce parkingowe spełnia powyższe wymogi, to może być także dodatkowo oznakowane w inny sposób (np. oznakowanie poziome wykonane na nawierzchni pomalowanej kolorem niebieskim, dodatkowe tablice informacyjne wyraźniej wskazujące, że jest to miejsce dla osoby z niepełnosprawnością).

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Termin do 2020
  Bb
  18.06.2021, 10:48
  Jest taka osoba która się na dodatek nie posługuje swoją karta parkingowa nie mieszka tylko przyjezdza z obiadkami do osoby nie pelnosprawnej jest osoba zdrowa waznosc pisze do 2020 roku ale każdy boi sie tej pani zwrócić uwagę bo ma straszny pyszczek co zrobić w tym przypadku bylo to zgłaszane we spółdzielni mieszkaniowe na policji i ta pani dalej staje nie tylko pod blokiem ale i zauważyłam ze po sklepami tez
  odpowiedz na komentarz
 • orzeczenie komisijne
  olek
  06.11.2019, 14:56
  Na komisję powinni stanąć wszyscy biz względu na przeczenie orzeczenie jakie posiadają dotychczas ,bo obecnie są już wszyscy sprawni.
  odpowiedz na komentarz
 • KARTY PARKINGOWE
  olek
  06.11.2019, 14:51
  Posiadacze kart parkingowych wykorzystują te karty nawet kiedy ładują materiały budowlane do samochodu. zastanawiam się jaką grupę te materiały mają niesprawności. Może w końcu Ministerstwo zauważy do jakich celów są wykorzystywane te karty ,nawet są używane po śmierci danej osoby .
  odpowiedz na komentarz
 • Mandat za brak widoczności całej karty
  Maria Ajanidis 61-166 Poznan Oś Piastowskie 120/143
  11.11.2018, 12:14
  Witam mam samochód w leasingu we wrześniu 2018 otrzymałam z firmy leasingowej pismo ze mam zapłacić mandat 50 zł i koszt ich info kto jest użytkownikiem 245 zł za to ze 13 stycznia 2017 stałam na miejscu dla inwalidów miałam kartę ale była zbyt mocno wsadzona za szyba i nie był widoczny hologram Czy muszę zapłacić ? Był to mandat zaoczny który o ile wiem przedawnia się po roku Co mam zrobić na razie nie zapłaciłam nic i szukam jakiś info co mam zrobić
  odpowiedz na komentarz
 • 2karty parkingowe,ten sam numer, w 2różnych pojazdach.
  Warszawiak
  21.03.2018, 12:39
  Czy można posiadać kopie karty parkingowe j? Pod blokiem parkuja 2 różne samochody z tym samym nr karty, czy to legalne? Są to samochody prywatne, tego samego kierowcy.
  odpowiedz na komentarz
 • Karty parkingowe
  posiadacz karty.
  30.03.2017, 10:49
  Osoby którzy posiadają orzeczenie ; znaczny ' powinni stawać ponownie jak wszyscy na komisję weryfikacyjną jak ci ze stopniem umiarkowanym ,nowa komisja nie wyda już orzeczenia ;znaczny.
  odpowiedz na komentarz
 • Wniosek o zmiane.
  Janusz P.
  27.01.2017, 19:50
  W dzisiaj odczuwalnym braku miejsc parkingowych miejsca wnioskowane dla inwalidów przez właścicieli sklepów, które są otwarte tylko w dni powszednie, powinny mieć dodatkowy napis: "obowiązuje tylko w dni powszednie" , co jest zgodne z norma europejska!
  odpowiedz na komentarz
 • Karta Parkingowa Pytanie ??
  Mirek
  14.12.2016, 18:52
  Jakie ma wymiary ?? wielkości dowodów osobistych czy kartek pocztowych ? jest to moja pierwsza karta mam ( N-10 w stopniu znacznym ) i czekam na odbiór. Przeczytałem niemal wszystko o Karcie ale nic nie znalazłem o wymiarach
  odpowiedz na komentarz
 • Parkowanie przez opiekuna osoby niepełnosprawnej 24 godziny na dobę
  Marek
  09.12.2016, 20:33
  Urząd miejski zlikwidował 2 miejsca dla osób niepełnosprawnych (wg urzędnika na wniosek spółdzielni ponieważ miejsca były nie używane). Faktycznie po zmianie przepisów korzystałem praktycznie tylko ja od 1 do 4 razy na dobę po ok. 20 min. tylko wtedy gdy musiałem z córką udać się z córką do lekarza, na zabiegi, do SOR itp. 20-30 min. jest to czas potrzeby na przetransportowanie córki z samochodu do domu (lub odwrotnie), rozebranie i położenie do łóżka. Po tym czasie zwalniałem to miejsce, ponieważ uważam, że jako opiekun osoby niepełnosprawnej nie powinienem blokować tego miejsca. Wystąpiłem do urzędu o przywrócenie miejsca parkingowego. Na mój wniosek (mam całą korespondencję z urzędem) Urząd Miasta ponownie wyznaczył jedno miejsce postojowe. Wszystko byłoby ok ale od tego momentu (dziwny zbieg okoliczności - do tej pory miejsce nie było ono potrzebne) na tym miejscu 24 godz. na dobę parkuje samochód z wystawioną kartą. Wg mojej wiedzy (są to informacje niepotwierdzone) właściciel samochodu jest opiekunem właściciela karty. W związku z powyższym mam dwa pytania: 1. Czy osoba opiekująca się osobą niepełnosprawną (która posiada kartę) może parkować 24 godziny na dobę, a nie tylko w czasie przewożenia osoby oraz w czasie przetransportowania chorego z samochodu do domu (lub odwrotnie)? Wg mojego doświadczenia jest to czas maksymalnie 30 min. 2. Jeżeli nie może to jak sprawdzić czy parkuje osoba niepełnosprawna czy opiekun osoby niepełnosprawnej? Tzn. czy korzysta z tego miejsca zgodnie z prawem. Jest to dla mnie bardzo ważne, ponieważ jak udaję się z córką do lekarza, muszę to czasami uczynić bardzo szybko np. na SOR), a także ustawić samochód na ulicy.
  odpowiedz na komentarz
 • Wylegitymowanie niepelnosprawnego
  Beata
  18.09.2016, 09:51
  Czy parkingowy ma prawo do wylegitymowania osoby niepelnosprawnej? Spotkała mnie ostatnio taka sytuacja
  odpowiedz na komentarz
 • Niepełnosprawny
  degenerat
  04.02.2016, 20:33
  Wiecie czym się różni stara karta parkingowa od nowej ? To powiem. Terminem ważności a najważniejszą ceną za jej wydanie. Mam kartę bezterminową a teraz co 5 lat orzecznik i kasa za jej wydanie. Kto na tym traci - oczywiście niepełnosprawny który wzbogaca biedny Skarb Panstwa.
  odpowiedz na komentarz
 • Nowa karta - nowe orzeczenie
  Zbigniew
  04.09.2015, 09:49
  Nowa karta parkingowa jest ważna 5 lat i to jest w porządku (dobrze że nie na rok). Nie rozumiem tylko dlaczego nowe orzeczenie wydane do tej karty jest również ważne tylko 5 lat ! Orzecznik liczy na to, że dłużej nie pociągnę, albo za 5 lat wyzdrowieję. A może boją się, że za 5 lat nie będą mieli o czym orzekać i szykują sobie fuchę na przyszłość? Czy to nie jest kpina z niepełnosprawnych. Udowodnij człowieku, że za 5 lat znów dasz radę stać w kolejkach do lekarzy, orzeczników. A może już nie dasz rady .........
  odpowiedz na komentarz
 • RZAD i POSŁANKI i POSŁOWIE PO-PSL ALAMIA KONSTUCJE WRAZ PREZYDET R.P. i DEkrety UNIJNE i ONZ?
  inwalida 1 grupy
  31.07.2015, 22:07
  Prezydet R.P. POZWALALA NADYSKMINACJA INWALIDÓW JAK wogóle nieznaj tucje Koalicja Po wraz P_remier na bruk poniżanie zabieranie uprawnien nabch NIEOTRAFILI WYJASNIC ŻE ZAWINIŁ SEJM, SENAT , PREZYDET R.P. UCJA Nieraczyli NAPRAWIC SWOJE BŁEDY TYLKO EMERYTA I RECISTA DAJA OCHŁAPY POSTAWIUC TUSKA DO TRYBUNAŁU STANU LUB POWOŁAC SPECJALNA KOMISJE SLECZ A LUB PREZYDET WNIES SPROSTAWANIE ZE GARSKA POSŁOW PO -PSL POWINI POSTAWIANIE STAN OSKARZENIA ZA DYSKMINACJ ASPOLECZESTWA CIEZKO CHORYCH>
  odpowiedz na komentarz
 • opłata
  turysta
  26.07.2015, 19:34
  Czy legalne jest pobieranie opłaty za parkowanie na kopercie jak mam aktualna kartę parkingowa. Byłem w Nowym Targu zapłaciłem za postój na kopercie pan w straży miejskiej mówił ze to minister transportu tak uchwalił .
  odpowiedz na komentarz
 • Nowa karta parkingowa, czyli odebranie osobom starszym niepełnosprawnym "przywileju" parkowania.
  Dorota
  20.07.2015, 14:34
  Moja mama ma 88 lat, od wielu lat ma kłopoty z poruszaniem się, posiada orzeczenie ZUs-u o niepełnosprawności ruchowej i niezdolności do samodzielnej egzystencji (I grupa inwalidzka). Posiada starą kartę parkingową, ale o nową musi jeszcze raz się starać. W MOPR poinformowano mnie, że mama musi osobiście złożyć wniosek, stawić się na komisję lekarską i osobiście odebrać kartę. Po wysłuchaniu tych rewelacji uznałam, że nie będę mojej 88 letniej schorowanej mamy poruszającej się na wózku, lub na mniejsze odległości (po domu) o dwóch kulach ciągać po tych wszystkich urzędach i denerwować jej, ze znowu Państwo Polskie nie stanęło na wysokości zadania i zrezygnowałam z ubiegania się o kartę dla niej. Patrząc na to wszystko co się dzieje w naszej Ojczyźnie był to zamierzony cel by właśnie takie osoby jak moja mama zostały i tego "przywileju" pozbawione.
  odpowiedz na komentarz
 • Niepełnosprawność wg kwalifikacji -R bez 05
  Krystian
  10.07.2015, 00:05
  Witam. Drodzy forumowicze- posiadam orzeczenie o stopni niepełnosprawności lekki wydanym wydane w 1998 r. w miejscu rodzaju niepełnosprawności mam wpisane : "niepełnosprawność wg kwalifikacji -R nie ma tam zawartego 05-R. czy takie orzeczenie uprawnia mnie do karty parkingowej czy muszę stawać na komisję by uzyskać kwalifikację 05 skoro jest R Hm???? proszę o odpowiedź.
  odpowiedz na komentarz
 • czy naprawdę potrzebne ?
  krzysiew
  07.07.2015, 09:26
  piszę na waszym forum bo chcę zrozumieć jedną rzecz . To że koperty dla niepełnosprawnych są potrzebne to rozumiem i o zasadność kopert nie pytam . Pytam się tylko dlaczego koperty są malowane przy wejściu do centr handlowych . Czy nie mogą być malowane gdzieś z boku , z tyłu , z dala od wejścia ?? przecież możecie przejść , przejechać na wózku te kilka metrów nic wam się nie stanie . W aktualnej sytuacji irytuje mnie to że nie ma miejsc parkingowych blisko wejść do CH. dla osób które ciężko pracują i utrzymują niepełnosprawnych . Powtórzę pytanie (bo chcę zrozumieć ) czy potrzebne jest wam miejsce parkingowe blisko wejść do CH ., czy wystarczy gdzieś z boku . Jeśli potrzebujecie to dlaczego ?
  odpowiedz na komentarz
 • Cd. Protest
  marcich43
  04.07.2015, 00:54
  W podobnie beztroski i bezmyślny sposób proponuję unieważnić matury, dyplomy uczelni itd. "Stare" karty wydawała KOMISJA - teraz ta sama ....??? naprawia swoją działalność! Jedno pewne - inwalidzi zostali potraktowani jak stado baranów, a "Państwo Prawa" - to PUSTE I KŁAMLIWE SŁOWA.
  odpowiedz na komentarz
 • dobrze że są nowe karty..........ale
  janusz
  03.07.2015, 21:30
  ale dalej muszą muszą być "kombinacje" przy wydawaniu skoro u mnie na osiedlu emerytowany policjant , na widok raczej sprawny aniżeli niepełnosprawny z nowo wydaną kartą parkuje na kopercie i ma się dobrze.....................
  odpowiedz na komentarz
 • Protest
  M. Cichocki
  03.07.2015, 16:22
  Czynności związane z wydaniem/unieważnieniem "starej" karty" to OBOWIĄZEK urzędasów. Jak można w Państwie Prawa (podobno) unieważnić karty i orzeczenia komisji wydane "na stałe". W całym cywilizowanym świecie - nowe przepisy powinny dotyczyć wyłącznie starających się o wydanie karty po raz pierwszy. Poślarnia uchwaliła kolejny bubel, urzędasy przerzucili kłopot i KOSZTY na inwalidów.
  odpowiedz na komentarz
 • KARTA PARKINGOWA
  LONG CHA
  03.07.2015, 11:21
  I stało sie -- u mnie na osiedlu wszystkie oznaczone miejsca są puste .. Wydaje mi sie , że wydawane wczesniej katy parkingowe wydawał np.. lekarz stomatolog.. Teraz owi spekulanci / kierowcy niby inwalidzi nagle stali sie zdrowymi / ....
  odpowiedz na komentarz
 • PARKOWANIE ZE STARĄ KATRĄ
  ZENON NÓŻYHŃSKI
  03.07.2015, 11:15
  Wczoraj, 2lipca 2015 roku, widziałem zaparkowany samochód na miejscu dla niepełnosprawnych ze starą kartą. Połowa karty była zakryta kartką z napisem - Modlitwa dla kierowców. Widać kierujący "znał" nowe przepisy. Chyba pomyślał, że jak pojawi się policjant, to się pomodli i dostanie mniejszy mandat. Niestety kary są wysokie - 500,00 zł + 5 punktów karnych.
  odpowiedz na komentarz
 • Stara karta
  Jerzy
  03.07.2015, 07:29
  Z pierwszych wierszy Waszej korespondencji wynika, ze tracą ważność karty wydane do 30 czerwca 2014 roku. Czyli kara z ważnością do 13 grudnia 2015 roku, nadal jest ważna do daty wymienionej powyżej. Miłe panie, które powinny przyjmować dokumenty na "nowe " karty robią wszystko aby pozbyć się osoby niepełnosprawnej i ciągle zmieniają terminy przyjęć dokumentów.
  odpowiedz na komentarz
 • znak B-1 zakaz ruchu
  Marzena szpadel
  02.07.2015, 21:55
  Mam pytanie : z karta moge niestosowania się do następujących znaku drogowego: Zakaz ruchu w obu kierunkach - OK ale jeżeli ma on adnotacje : Nie dotyczy mieszkańców - to też mogę jako osoba niepełnosprawna nie będąca mieszkańcem wjechać ? Chciałam podjechac pod urzad a tam stal znak zakaz wjazdu z wyłączeniem urzędników - to mogę wjechać - ochroniarz powiedział ze absolutnie NIE!!! dzięki za odpowiedź :)
  odpowiedz na komentarz
 • Jak coś zepsuć, czyli wymiana kart parkingowych
  Arek Jabłoński
  02.07.2015, 21:39
  od 28 lat jeżdżę na wózku, co nie przeszkadza urzędnikom ganiać mnie po lekarzach, żebym udowodnił im, że nie jestem wielbłądem. to raz, dwa przez tak skonstruowaną ustawę i przepisy od groma ludzi musi stać w kolejkach do lekarzy żeby Ci napisali, że gość nie chodzi. Efekt długie kolejki, naprawdę potrzebujący czekają dłużej do lekarza. trzy orzeczenie zus jest nieważne, ciekawym dlaczego? 4 nie każdy kulawy, który jeździ na wózku musi być chory i ganiać ciągle do lekarza, są osoby, które nie leczą się bo po cholerę. Niestety na amputację nóg jeszcze lekarstwa nie wymyślili. Upieprzyło mi nogi i już mi nie urosną. Ja biedny żuczek muszę udowodnić urzędnikom, że jestem chory bo inaczej z karty nici. pięć nie każdy ma czas, żeby wyjąć sobie z życiorysu kilka dni na stanie w kolejkach, bo proszę sobie wyobrazić, że są kulawi, którzy nie biorą żadnej pomocy od państwa. sześć Pani w okienku mówi, że to absurd, ale ona tylko wykonuje polecenia - tak samo mówili oficerowie SS zabijając żydów podczas wojny. siedem jeżdżąc na wózku nie mogę stanąć na kopercie bo dostanę mandat - czyli nie człowiek jest ważny tylko papier. osiem ustawodawcą, integracji i Piotrowi Pawłowskiemu gratuluję myślenia na granicach takiego absurdu, że klękajcie narody. Ustalenie końcowe - nie zdziwię się jak nie dostanę karty bo za sprawny jestem. Na marginesie koperty są szerokie, żeby można było wyciągnąć wózek, w ciągu ostatniego tygodnia widziałem z 30 dziarskich staruszków, którzy z dumą parkują na kopertach bo przeca mogą, nowe karty se wystali to i mają. POmysłodawcą tej upiornej zmiany życzę jak najgorzej. Nie liczę na to, że admini puszczą to, ale co mi szkodzi.
  odpowiedz na komentarz
 • ORZECZENIA I KARTA
  tetrus C-5-6
  02.07.2015, 17:07
  Powinni jeszcze zrobić jak teraz z kartami weryfikację ORZECZEŃ O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI . Jak widzę w SANATORIACH tych zdrowych byków bawiących się na dancingach i legitymujących się ORZECZENIAMI ze ZNACZNYM (1 grupa inw.) STOPNIEM niepełnosprawności to mnie szlag trafia.
  odpowiedz na komentarz
 • szkoda
  niepełnosprawny
  02.07.2015, 00:05
  Szkoda iż z nowymi obowiązkami dla niepełnosprawnych nie wprowadzono nowych obowiązków dla władz samorządowych. Niepełnosprawny musi otrzymać nową kartę parkingową, samorząd nie musi dostosować istniejących już parkingów. W moim rodzinnym mieście im bliżej centum tym "kopert" jest mniej, są węższe (takiej samej szerokości jak "zwykłe" miejsca parkingowe. Szkoda że za zmianami nie poszły zmiany dla samorządów, to one wszak decydują o miejscach dla "nowych" niepełnosprawnych.
  odpowiedz na komentarz
 • Stara karta
  DANUTA
  01.07.2015, 12:43
  Czy stara karta wydana bezterminowo jest ważna ?
  odpowiedz na komentarz
 • Konieczne wszystkie miejsca parkingowe ze znakami pionowymi (D-18 a i T-29) i poziomymi (P-24
  Inwalida i osoba o białej lasce
  01.07.2015, 10:30
  Również stanowczo się nie zgadzam, że w Polsce na niektórych kopertach dla osób niepełnosprawnych namalowane są tylko znaki poziome o symbolu P-24. W przypadku miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych, czasami pojawia się problem, polegający na tym, że powinny być one „obwarowane” znakami pionowymi i poziomymi. Często bywa tak, że zarządca terenu (np. na parkingu przy hipermarkecie) stawia wyłącznie znaki poziome o symbolu P-24. Trzeba mieć świadomość, że wykonanie nieprawidłowego oznakowania też może skutkować sankcjami prawnymi. Art. 85a Kodeksu Wykroczeń mówi: § 1. Kto narusza przepisy dotyczące sposobu znakowania dróg wewnętrznych, podlega karze grzywny. § 2. Tej samej karze za czyn określony w § 1 podlega ten, kto zlecił wadliwe dokonanie tej czynności. Miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych powinno być oznakowane znakiem pionowym D-18 a, z tabliczką T-29 umieszczoną pod tym znakiem oraz malowaną znakiem poziomym P-24 kopertą dla osób niepełnosprawnych. Malowanych na kopertach dla osób niepełnosprawnych znaków poziomych o symbolu P-24 nie zobaczy nikt z daleka. Przez to osoba niepełnosprawna jest zdezorientowana, gdyż nie wie, gdzie ma zaparkować. Jeśli koperty parkingowe dla niepełnosprawnych są tylko o znaku poziomym o symbolu P-24, to, gdy spadnie śnieg, to znak poziomy o symbolu P-24 jest nieczytelny (zasypany śniegiem), to wówczas kierowca parkujący na miejscu dla osoby niepełnosprawnej nie zobaczy koperty parkingowej dla niepełnosprawnych Ponadto zdrowy kierowca podjeżdżając na parking dla osób niepełnosprawnych, gdzie nie ma znaku pionowego o symbolu T-29, a widząc z bardzo bliska namalowany na kopercie dla niepełnosprawnych taki znak poziomy o symbolu P-24 nie wycofa się w ostatniej chwili z decyzji parkowania i zaparkuje na mającej tylko taki poziomy znak na kopercie osób niepełnosprawnych myśląc, że zaryzykuje niezgodne z prawem parkowanie, gdyż pojazd zdrowego kierowcy zakryje znak poziomy P-24, który będzie niewidoczny dla policji, straży miejskiej lub dla osoby chcącej powiadomić policję, straż miejską, że na kopercie osób niepełnosprawnych zaparkowany jest niezgodnie z prawem dany pojazd. Natomiast zdrowy kierowca podjeżdżając na parking dla osób niepełnosprawnych, za którym oprócz znaku poziomego o symbolu T-24, a widzi z daleka znak pionowy o symbolu P-29 i przez to zastanawiając się zrezygnuje z parkowania na kopercie osób niepełnosprawnych, gdyż nie tylko stwierdzi, że parking ten jest tylko dla osób niepełnosprawnych, ale przede wszystkim nie zaryzykuje niezgodnego z prawem parkowania, gdyż też policja, straż miejska widząc z daleka widoczny znak pionowy o symbolu P-29 wymierzy zdrowemu kierowcy mandat za niezgodne z prawem parkowanie. Znak pionowy o symbolu T-29 zgodnie z ustawą „Prawo o ruchu drogowym” stanowi informację o miejscach dla pojazdów przewożących lub kierowanych przez osoby niepełnosprawne mające trudności w poruszaniu się. Znak poziomy o symbolu P-24 zgodnie z ustawą „Prawo o ruchu drogowym” miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej. Każdy parking dla osób niepełnosprawnych winien posiadać z daleka widoczny za kopertą parkingową dla osób niepełnosprawnych znak pionowy o symbolu T-29, a na kopercie parkingowej dla osób niepełnosprawnych znak poziomy o symbolu P-24, dzięki któremu również bardziej widoczna będzie pod względem obrazowym bardziej szersza od normalnej, to jest o szerokości 3,6 m koperta parkingowa dla osób niepełnosprawnych a więc spełniająca warunki określone w przepisach techniczno–budowlanych (Dz. U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690). Podam przykład mojego zaangażowania, dzięki któremu się ucieszyłem, że pomogłem innym osobom niepełnosprawnym, aby będąc zorientowanym przez z daleka widoczne pionowe znaki mogły parkować na parkingach dla osób niepełnosprawnych. Pod koniec 2006 roku widząc takie znaki poziome przed Supermarketem Kaufland w Lesznie prosiłem dyrektora Supermarketu Kaufland, aby umieścić znaki pionowe. Dyrektor nie zareagował. Zadzwoniłem do dyrekcji Supermarketu Kaufland we Wrocławiu i udając Niemca w języku niemieckim natychmiast połączono mnie z dyrekcją. Następnego dnia pojawiły się przed Supermarketem Kaufland w Lesznie trzy znaki pionowe, które są do dziś widoczne z daleka. Ponadto w 2012 roku widząc przed supermarketem Lidl w 64-100 Leszno na kopercie parkingowej dla osób niepełnosprawnych tylko znak poziomy o symbolu P-24 i wiedząc, że supermarket Lidl oprócz bezpłatnej infolinii zaczynającej się na 800… nie podaje klientom numeru stacjonarnego, czy komórkowego do dyrekcji supermarketu Lidl dzwoniąc na bezpłatną infolinię supermarketu Lidl udałem Niemca i po niemiecku zapytałem o numer telefonu stacjonarnego, który uzyskałem. Potem również udając Niemca zadzwoniłem na numer telefonu stacjonarnego, aby połączyć mnie jako Niemca z odpowiednim działem lub sekretariatem. Po połączeniu mnie przedstawiłem po polsku sprawę dotyczącą umieszczenia za kopertą parkingową dla osób niepełnosprawnych znak pionowych o symbolu T-29. Jednocześnie podano mi służbowy adres e-mailowy Lidla, na który napisałem pismo po polsku z prośbą o umieszczenie za kopertą parkingową dla osób niepełnosprawnych znaku pionowego o symbolu T-29. Po kilku miesiącach, to jest w lipcu 2012 roku ucieszyłem się widząc na murze budynku supermarketu Lidl w 64-100 Leszno pod oknem wystawowym zamontowane za dwoma kopertami parkingowymi dla osób niepełnosprawnych dwa znaki pionowe o symbolu T-29. Żądam zgodnie z prawem aby w Polsce każde miejsce parkingowe było oznakowane znakami pionowymi (D-18 a i T-29) i poziomymi (P-24) zgodnie z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. nr 220, poz. 2181 z późniejszymi zmianami).
  odpowiedz na komentarz
 • Koperta dla niepełnosprawnych 3,6 m szerokości
  Inwalida i osoba o białej lasce
  01.07.2015, 10:27
  W Rzeczypospolitej Polskiej są w niektórych miejscach koperty parkingowe dla osób niepełnosprawnych, które są jest za wąskie, czyli posiadają one takie wymiary, jakie mają normalne koperty, to jest 2,3 m jak na załączonych w piśmie poniższych zdjęciach. Oświadczam, że w Polsce niektórzy urzędnicy nie znają się na przepisach techniczno – budowlanych (Prawo Budowlane, rozdz. 3): „Miejsca postojowe dla samochodów osobowych” (Dz. U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690). Tacy urzędnicy nieznający między innymi przepisów techniczno – budowlanych (Prawo Budowlane, rozdz. 3): „Miejsca postojowe dla samochodów osobowych” (Dz. U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690) winny ponosić sankcje prawne, a więc podlegać karze grzywny między innymi artykułu 85a Kodeksu Wykroczeń, który mówi: § 1. Kto narusza przepisy dotyczące sposobu znakowania dróg wewnętrznych, podlega karze grzywny. § 2. Tej samej karze za czyn określony w § 1 podlega ten, kto zlecił wadliwe dokonanie tej czynności. Stanowczo żądam zgodnie z prawem tylko kopert parkingowych dla osób niepełnosprawnych szerszych od normalnej koperty czyli 3,6 m szerokości, a w przypadku usytuowania wzdłuż jezdni – długość co najmniej 6 m i szerokość co najmniej 3,6 m, spełniających warunki określone w przepisach techniczno – budowlanych (Prawo Budowlane, rozdz. 3): „Miejsca postojowe dla samochodów osobowych” (Dz. U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690), gdyż osoba niepełnosprawna będąca na wózku inwalidzkim wchodzi do auta, drzwi muszą być otwarte na całą szerokość. Inaczej nie wciągnie wózka.
  odpowiedz na komentarz
 • parkowanie
  Marek
  01.07.2015, 09:52
  Chciałem się spytać czy mogę stawać pojazdem firmowym- mercedes krafter- na kpercie bo posiadam karte niepełnosprawności kolega mi powiedział że moge załacic mandat bo firmowymnie moge posługiwać się kartą proszę o odpis
  odpowiedz na komentarz
 • karta w Unii
  Marek
  30.06.2015, 20:35
  czy starymi kartami można posługiwać się w krajach Unii Europejskiej?
  odpowiedz na komentarz
 • Koperta dla ON
  prawny
  30.06.2015, 19:39
  Szanowni niepełnosprawni wymiary kopert 3,6 m szeroka i długa 5 m . Jeżeli jest usytuowana wzdłuż jezdni -3,6 m. szer. i 6 m. długa. Musicie tego pilnować, ponieważ są malowane "na oko". Czasami szer, to tylko 1.8 m i 4 m. długa.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas