Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ważność karty parkingowej

02.07.2015
Autor: Jarosław

Dzień dobry. Posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności (05R 10N) od czerwca zeszłego roku, ważna do czerwca 2016 roku. W orzeczeniu mam, że spełniam przesłanki zawarte w art. 8 ust. 1 Prawo o ruchu drogowym. Dziś, tzn. 29-06-2015, chciałem wyrobić sobie kartę i okazuje się, że nie spełniam wymogów i jeszcze raz muszę stanąć do komisji w trakcie ważnego orzeczenia. Proszę mi to wyjaśnić łaskawie. Pozdrawiam

Szanowny Panie,

Nie podał Pan dokładnej daty wydania orzeczenia. Dlatego możemy jedynie przypuszczać, że Pańskie orzeczenie zostało wydane przed 1 lipca 2014 r.

Zgodnie ze zmianą przepisów, od 1 lipca 2014 r. karta parkingowa wydawana jest wyłącznie osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności (na podstawie wydanego od dnia 1 lipca 2014 r. orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień), mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

W przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, wskazanie do karty parkingowej mogą uzyskać wyłącznie osoby mające zarówno znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, jak i przyczynę niepełnosprawności oznaczoną symbolem 04-O (choroby narządu wzroku) i/lub 05-R (upośledzenie narządu ruchu) i/lub 10-N (choroba neurologiczna).

A zatem jeśli Pana orzeczenie zostało wydane przez 1 lipca 2014 r., to musi Pan ponownie uzyskać orzeczenie, w którym będą zawarte wszystkie wymagane przepisami zapisy i dopiero wówczas będzie możliwe wydanie nowej karty parkingowej.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas