Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Orzeczenie z Urzędu Miejskiego i co dalej?

31.01.2016
Autor: Paweł

Witam. Ostatnio dostałem z Urzędu Miejskiego w [do wiad. red.] orzeczenie o niepełnosprawności (umiarkowane). I chciałbym zapytać, co z tego wynika? Czy mam ulgi w komunikacji? Czy muszę wyrobić jakąś specjalną legitymację? I czy łatwiej będzie mi znaleźć pracę? Mam rocznikowo 27 lat i właśnie kończę studia magisterskie.

Szanowny Panie,

Zapewne miał Pan na myśli Miejski/Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, który wydał orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Warto zwrócić się do powyższej instytucji z wnioskiem o wyrobienie legitymacji osoby niepełnosprawnej, która na pewno ułatwi korzystanie z ulg i uprawnień. W celu uzyskania szczegółowych informacji oraz zakresu ulg i uprawnień wynikających z niepełnosprawności, zachęcam do zapoznania się z działem Poradnik na naszym portalu.

Nie podał Pan rodzaju swojej niepełnosprawności, a jest to dość istotne, jeżeli rozpatrujemy przysługujące uprawnienia pod kątem konkretnej osoby. Należy zwrócić uwagę nie tylko na stopień niepełnosprawności, ale również na rodzaj schorzenia/ choroby, ponieważ od tych dwóch czynników między innymi zależy, czy jesteśmy uprawnieni do korzystania z przysługujących nam praw.

Natomiast cennik przejazdów komunikacją miejską oraz ewentualne przejazdy bezpłatne lub ulgowe są ustanawiane na podstawie uchwały rady miasta. Przepisy te zależne są od prawa miejscowego.

Z poważaniem,

Anna Dobkowska, specjalista ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Integracja Gdynia

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas