Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Fundusz socjalny – co się należy?

21.07.2016
Autor: G.

Witam, jestem pracownikiem z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, pracującym w zakładzie pracy chronionej zatrudniającym powyżej 25 osób. Chciałem zapytać, na jakie korzyści mogę liczyć z funduszu socjalnego bądź rehabilitacyjnego? Przez 3 lata pracy pracodawca wypłaca tylko 200 zł po urlopie trwającym 14 dni i daje mydła co kwartał. Wydaje mi się, że to trochę za mało. Myślę tutaj o bonach na świeta bądź dofinansowaniu kolonii dla dzieci osób niepelnosprawnych – na pytania dotyczące bonów lub koloni pracodawca odpowiada, że nic takiego się nie należy. Stąd pytanie, na co przeznaczone są pieniądze z funduszu i czy faktycznie nic więcej nam się nie należy? Pozdrawiam

Szanowny Panie,

Fundusz socjalny to środki przeznaczone na finansowanie działalności socjalnej pracowników. Zasady tworzenia i gospodarowania środkami funduszu reguluje ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jednolity Dz.U.2016.800).

Natomiast Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U.2011.127.721 z późn. zm.) reguluje kwestie związane z funkcjonowaniem zakładów pracy chronionej, w tym kwestie dotyczące zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych. W sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych należy zapoznać się ponadto z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2007 r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. 2015.1023). W myśl § 5 wspomnianego rozporządzenia pracodawca ustala zakładowy regulamin wykorzystania środków funduszu rehabilitacji i niezwłocznie po jego ustaleniu, podaje do wiadomości pracowników zakładu przez jego ogłoszenie w miejscu ogólnie dostępnym. Zapewne w Pańskim zakładzie pracy funkcjonuje wspomniany regulamin.

Zalecam Panu kontakt z osobami odpowiedzialnymi w Pańskim zakładzie pracy za kwestie funduszu socjalnego lub zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych w celu ustalenia, jak ta sprawa wygląda w Pańskim zakładzie pracy i w Pana indywidualnym przypadku.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas