Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

O Konkursie

24.05.2015
Fragment statuetki Konkursu Człowiek bez barier z symbolem skrzydła

Konkurs „Człowiek bez barier” jest organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji od 2003 r. wyłącznie dla osób z niepełnosprawnością.

W 16 jego dotychczasowych edycjach nagrodzono już 90 osób (36 kobiet i 54 mężczyzn) z różnymi rodzajami niepełnosprawności: po urazach kręgosłupa, z postępującym zanikiem mięśni, bez rąk, z niepełnosprawnością intelektualną, osoby niewidome, głuchoniewidome.

Każda z tych osób przełamuje bariery i stereotypy dotyczące niepełnosprawności, pokazując swoją postawą i działaniem, że niepełnosprawność nie musi być ograniczeniem.

Dlaczego powstał Konkurs „Człowiek bez barier”?

Celem konkursu „Człowiek bez barier” jest promocja osób z niepełnosprawnością, których społeczna aktywność, zaangażowanie i postawa są dla innych przykładem i źródłem motywacji do przełamywania barier w życiu codziennym.

Każdego roku wyłanianych jest pięcioro laureatów. Jeden z laureatów otrzymuje tytuł „Człowiek bez barier” i statuetkę, a czterej pozostali równorzędne wyróżnienia.

Szczególna statuetka

Twórcą pierwszej statuetki, wręczonej w 2003 roku, był Andrzej Renes, artysta rzeźbiarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli, autor m.in. warszawskich pomników Kardynała Stefana Wyszyńskiego, prezydenta stolicy Stefana Starzyńskiego, statuetek Wiktora i Nagrody Kisiela.

W kolejnych edycjach konkursu laureatów nagradzano statuetkami autorstwa Anny Szafrańskiej. Artystka ukończyła Wydział Rzeźby w pracowni prof. Piotra Gawrona na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, była stypendystką Programu Erasmus w Atenach i rządu włoskiego w Rzymie.

Najważniejsze wydarzenia w historii Konkursu

 • W 2003 roku z okazji Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych magazyn „Integracja”, wydawany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, zainicjował po raz pierwszy Konkurs „Człowiek Bez Barier”. Pierwszym zwycięzcą został Sławomir Piechota, późniejszy poseł na Sejm RP.
 • Wyrażając swoje poparcie dla idei „Człowieka bez barier”, w 2006 roku osobistym patronatem objęła Konkurs pierwsza dama – Maria Kaczyńska.
 • W 2007 roku jury przyznało wyróżnienie specjalne dla Jane Cordell – I sekretarz Ambasady Brytyjskiej w Warszawie.
 • Od 2011 roku formuła konkursu została poszerzona o Nagrodę Publiczności – otrzymała ją wówczas Anna Wąsik, założycielka stowarzyszenia „Młoda Praga”. Laureata publiczności wybierają Czytelnicy naszego portalu Niepelnosprawni.pl.
 • W roku 2012, z okazji jubileuszowej, dziesiątej edycji konkursu, przyznana została dodatkowa nagroda specjalna „Osobowość bez barier”, której laureatką została Janina Ochojska, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej.
 • Od 2016 roku przyznawana jest również nagroda w kategorii „Osobowość internetowa” (w partnerstwie z Fundacją Orange).

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Głosuje
  Katarzyna Kiedrowska
  24.10.2019, 10:05
  Głosuje na Justynę Kucińska
  odpowiedz na komentarz
 • Głosuje
  Katarzyna Kiedrowska
  24.10.2019, 10:05
  Głosuje na Justynę Kucińska
  odpowiedz na komentarz
 • Głosowanie
  Katarzyna
  14.11.2018, 19:29
  Głosuję na Natalię Miklas
  odpowiedz na komentarz
 • jak głosować
  Mariola Dutkowska
  28.10.2017, 12:59
  Nie widzę pola z napisem GŁOSUJ, nic nie daje klikanie na nazwisko z listy, nic nie daje klikanie w zdjęcie kandydata :(
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy w budynku, w którym mieszkasz, przydałaby się winda?

Biuletyn

Wspierają nas