Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Na tropie inteligentnych plastrów dla cukrzyków

24.06.2015
Autor: Angela Greniuk, fot. sxc.hu
Źródło: rmf.fm
plaster opatrunkowy

Zamiast zastrzyków – inteligentny plaster, który samodzielnie reguluje dawki ilości insuliny na podstawie „wyczucia” wzrostu glukozy we krwi. Ten wynalazek sprawdził się pomyślnie podczas badań na myszach, przeprowadzonych przez naukowców z University of North Carolina i NC State – informuje RMF FM.

Inteligentny plaster jest rozmiaru monety. Od strony zewnętrznej przypomina przezroczysty plaster, jednak od wewnętrznej zawiera ratujące życie dawki insuliny. W mikroigiełkach znajdują się dozowniki leku i enzymu, który uwalnia odpowiednią dawkę insuliny, gdy „wyczuje” wzrost glukozy we krwi, czyli szybko, bezboleśnie i wygodnie.

Mimo, że testy na myszach wypadły pomyślnie, plastry muszą przejść jeszcze kilka eksperymentów zanim zostaną oddane do użytku chorych na cukrzycę.

- Opracowaliśmy plaster dla cukrzyków, wykonany z nietoksycznych i bezpiecznych materiałów, który działa szybko i jest łatwy w użyciu - mówi jeden z autorów pracy, dr Zhen Gu. - Możemy sprawić, że inteligentny plaster stanie się nawet jeszcze inteligentniejszy, możemy go dopasować do konkretnego pacjenta, jego wagi i indywidualnej wrażliwości na insulinę – przytacza wypowiedź naukowca RMF FM.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas