Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Parkowanie dla inwalidów

07.07.2015
Autor: Izabela

Czy mogę parkować swoj samochód na miejscu dla niepełnosprawnych przy bloku, w którym mieszkam wraz z niepełnosprawną mamą, którą przewożę, ale ogólnie sama jeżdżę na co dzień do pracy? Mam prawo tu parkować, jak mieszkam z osobą uprawnoną?

Szanowna Pani,

Zgodnie z przepisami Ustawy prawo o ruchu drogowym, osoba niepełnosprawna, legitymująca się kartą parkingową, kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym tą kartą, może parkować na tzw. kopertach oraz nie stosować się do niektórych znaków drogowych, dotyczących zakazu ruchu lub postoju, w zakresie określonym przepisami.

Powyższy przepis stosuje się również do kierującego pojazdem, który przewozi osobę niepełnosprawną, legitymującą się kartą parkingową. W związku z ww. przepisem może Pani parkować samochód na miejscu postojowym dla osób niepełnosprawnych znajdującym się pod domem, w którym mieszka Pani wspólnie z osobą posiadającą kartę parkingową.

Jednakże chcielibyśmy zwrócić Pani uwagę, że być może z miejsca postojowego usytuowanego pod blokiem mogłaby korzystać osoba np. poruszająca się na wózku, dla której korzystanie z innego miejsca, oddalonego od miejsca zamieszkania, może być dużo większym problemem niż dla Pani, osoby która jedynie okazjonalnie przewozi osobę niepełnosprawną.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas