Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dziecko niepełnosprawne - wsparcie

17.06.2015
Autor: natalia

Witam. Mam pytanie odnośnie tych wszystkich świadczen dla osoby niepełnosprawnej, w tym dziecka 3-letniego. Ma zdiagnozowany autyzm dziecięcy. Na co mogę liczyć w kwestii pomocy, wsparcia finansowego? Czy mogę liczyć na jakieś wyrównanie od początku diagnozy?

Szanowna Pani,

Niestety, nie mamy kompletnych informacji (nie ma pełnych baz danych) dotyczących ośrodków wczesnego wspomagania w Lublinie. Proponujemy kontakt ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Lublinie.

Natomiast zgodnie z przepisami, prawo do zasiłku pielęgnacyjnego i świadczenia pielęgnacyjnego ustala się na czas określony, tj. ważności orzeczenia, w tym przypadku prawo do tych świadczeń ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.

Jeżeli osoba w okresie trzech miesięcy od wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności złoży wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego lub świadczenia pielęgnacyjnego, prawo do wnioskowanego świadczenia ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia  niepełnosprawności

Więcej informacji o świadczeniu pielęgnacyjnym znajdzie Pani na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas