Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Bartłomiej „Skrzynia” Skrzyński

09.06.2015
Autor: Agnieszka Fiedorowicz, fot. archiwum laureata
Bartłomiej Skrzyński

Aktywny i niestrudzony

To on wymyślił określenie „w-skersi”, które stało się znane dzięki Telewizji Polskiej, gdyż zaczęła nadawać program pod takim tytułem. Za program Bartłomiej Skrzyński otrzymał w 2003 r. od PFRON statuetkę za „szczególny wkład w promowanie idei równości szans osób niepełnosprawnych i propagowanie integracji w Europejskim Roku Osób Niepełnosprawnych”.

Z kolei w 2008 r. Grand Prix w ogólnopolskim konkursie „Oczy Otwarte” organizowanym przez Integrację, pod patronatem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Wkrótce z przyjacielem produkował i prowadził program „Bez Barier” emitowany na antenie TVP Wrocław i portalu bezbarier.tv. Otrzymali za to w 2010 r. brązowy medal w konkursie Lodołamacze, w kategorii „Przedsiębiorca – Osoba Niepełnosprawna”. Stworzył też – w ramach programu „Nie ma barier. Dolny Śląsk” – portal niemabarier.dolnyslask.pl, a także uczestniczył w projekcie Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła równa dla wszystkich”.

Bartłomiej Skrzyński, dzięki zaangażowaniu w wiele miejskich kampanii społecznych jest we Wrocławiu rozpoznawalną osobą poruszającą się na wózku (choruje na postępujący zanik mięśni). Publikuje artykuły we wrocławskich i ogólnopolskich pismach oraz na portalach internetowych. Władze Wrocławia powierzyły mu w 2010 r. funkcję Rzecznika Miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych.

– Chciałbym, aby miasto, transport, infrastruktura i instytucje, były powszechnie dostępne dla wszystkich mieszkańców – mówi. – Zdaję sobie sprawę, że na wiele rozwiązań trzeba jeszcze poczekać, ale Wrocław staje się miastem dla wszystkich, w każdym roku mamy nowe cele do osiągnięcia, jednym z nich jest to, aby w przyszłym roku już 100 proc. autobusów było niskopodłogowych i dostępny był główny rynek. Do pracy mobilizuje mnie motto: „Jeśli nie ja, to kto?”. Chcę zrobić jak najwięcej dla Wrocławia.

W 2014 roku został wyróżniony w konkursie Człowiek Bez Barier po raz drugi.

Artykuł pochodzi z magazynu „Integracja”, nr 6/2014

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas