Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Hanna Pasterny

09.06.2015
Autor: Piotr Stanisławski, fot. archiwum laureatki
Hanna Pasterny

Sukcesy na wielu polach

„Jeśli pragniesz żyć, nie zatrzymuj swego życia dla siebie, ono musi głaskać inne brzegi i nawadniać inne ziemie”

Hanna Pasterny jest niewidoma od urodzenia. Ma 32 lata. Ukończyła studia filologiczne na Akademii Pedagogicznej w Krakowie, a także Podyplomowe Studium Logopedii i Glottodydaktyki z terapią pedagogiczną na Uniwersytecie Śląskim.

Za propagowanie informacji w krajach francuskojęzycznych o życiu polskich niewidomych została honorowym członkiem Institut du Monde des Aveugles (Instytutu Świata Niewidomych) we Francji. Pracowała jako logopeda w przedszkolu. Obecnie uczy brajla dzieci tracące wzrok. W śląskich szkołach i na uczelniach prowadzi zajęcia tyflopedagogiczne i promujące wolontariat.

Pracuje w Stowarzyszeniu Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS. Bierze udział m.in. w inicjatywach legislacyjnych na szczeblu centralnym oraz w działaniach w regionie, opiniuje projekty ustaw, współpracuje z polskimi lotniskami w sprawie procedur związanych z obsługą pasażerów, pomaga multimedialnej bibliotece w Laskach w celu udostępniania przez wydawnictwa osobom niewidomym elektronicznych wersji ich publikacji. Jest także społeczną asystentką prof. Jerzego Buzka i autorką książek.

Artykuł pochodzi z magazynu „Integracja”, nr 5/2011

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas