Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Przemysław Sobieszczuk

09.06.2015
Autor: Magdalena Gajda, fot. Jan Łakomski
Przemysław Sobieszczuk

W trosce o innych

Przemysław Sobieszczuk – 31 lat, specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (HR), założyciel i prezes Stowarzyszenia Debra Polska Kruchy Dotyk, mieszka w Katowicach. Kończy studia politologiczne w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu (wydział zamiejscowy w Chorzowie). Pracuje w centrali jednego z największych polskich banków.

Przemysław choruje na rzadką chorobę dermatologiczną – Epidermolysis Bullosa (EB), czyli pęcherzykowe oddzielanie się naskórka. W jej wyniku na całym ciele powstają trudno gojące się pęcherze i rany. Z biegiem lat choroba nasila się, powoduje w końcu utratę uzębienia, problemy z przełykaniem oraz przykurcze dłoni i stóp.

W 2004 r. założył Stowarzyszenie Debra Polska Kruchy Dotyk, które jednoczy i pomaga dzieciom i rodzinom dotkniętym EB. W 2005 r. Stowarzyszenie zorganizowało I Ogólnopolski Kongres Chorych na EB, który zapoczątkował coroczne spotkania chorych z lekarzami specjalistami. W 2008 r. odbył się I Ogólnopolski Motylkowy Festiwal Radości – spotkanie integracyjne dla dzieci z EB. Dzięki staraniom Stowarzyszenia w 2008 r. EB zostało wpisane na krajową listę chorób przewlekłych, a opatrunki dla chorych stały się refundowane. Przemysław to kompetentny, sprawny organizator, ale i wrażliwy, ciepły człowiek. Gdy dowiedział się o dziewczynce z EB, porzuconej po narodzinach przez rodziców, nagłośnił sprawę i w ciągu roku pomógł znaleźć dziecku dom, gdzie z troską zajęto się jego leczeniem, rehabilitacją i wychowaniem.

Za działalność społeczną na rzecz dzieci chorych na EB w 2006 r. otrzymał nagrodę im. Marka Drapińskiego od Towarzystwa Edukacji Bankowej SA.

Artykuł pochodzi z magazynu „Integracja”, nr 6/2009

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas