Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Radosław Grynczewski

09.06.2015
Autor: Magdalena Gajda, fot. Jan Łakomski
Radosław Grynczewski

Poeta z asystentem

Radosław Grynczewski – 29 lat, poeta, współzałożyciel i kierownik literacki klubu integracyjnego „Nie rezygnuj”, mieszka w Warszawie.

Urodził się z czterokończynowym porażeniem mózgowym. Nie może poruszać się i nie mówi. Skończył z wyróżnieniem szkołę podstawową i średnią. Zdał maturę. Od 2005 r. uczy się w domu, m.in. dwóch języków. Ma za sobą kilka kursów korespondencyjnych, w tym z psychologii. Planuje studia.

Radosław był zawsze bardzo aktywny. Został przewodniczącym klasy, wraz z DJ-em dobierał muzykę na dyskoteki, brał udział w biegach przełajowych na rowerze. Był także posłem do pierwszego Dziecięcego Sejmu.

W 2002 r. założył z przyjaciółmi klub „Nie rezygnuj” i został w nim kierownikiem literackim. Do jego wierszy powstała muzyka i wydano je na dwóch płytach. W latach jego działalności (do 2005 r.) klub organizował spotkania integracyjne.

Radosław komunikuje się za pomocą specjalnej tabliczki z alfabetem. Nie może samodzielnie używać komputera. Potrzebuje pomocy asystenta, który wybiera na klawiaturze wskazaną przez niego literę. W taki sposób – powoli, z wielkim uporem, zaangażowaniem ale i pogodą ducha Radosław tworzy teraz pracę na temat spastyczności.

Artykuł pochodzi z magazynu „Integracja”, nr 6/2009

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy skorzystasz z usług asystenta osobistego w Twoim mieście/gminie?

Biuletyn

Wspierają nas