Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Załatwienie karty parkingowej przez pełnomocnika

18.01.2016
Autor: Bogusław

Mam pod opieką od tygodnia 89-letnią teściową orzeczoną w znacznym stopniu niepełnosprawności, posiadam notarialne pełnomocnictwo na wszystkie potrzebne sprawy do załatwienia. Załatwiłem dzięki pełnomocnictwu zameldowanie w moim domu w [do wiad. red.], konto w banku z pełnym pełnomocnictwem, sprawy w ZUS i PZU, zapisałem do przychodni lekarskiej i nigdzie nie robiono mi przeszkód w załatwieniu spraw, bo przecież mam PEŁNOMOCNICTWO, które podpisała teściowa, a potwierdził notariusz. Przy załatwianiu spraw nie musiałem męczyć starszej, niepełnosprawnej osoby staniem w kolejkach i wozić po mieście. Jak chciałem załatwić kartę parkingową dla teściowej, żeby można ją zawieźć np. do lekarza, to powiedziano mi, że bez obecności teściowej nic nie załatwię. Czy to jest normalne??

Szanowny Panie,

Podstawą prawną regulującą powyższą kwestię są:

  1. ustawa z 23 października 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 1446),
  2. ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127 poz. 721 z późn. zm.),
  3. rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 24 czerwca 2014 r. (Dz.U. z 2014 r., poz. 843) w sprawie wysokości opłaty za wydanie karty parkingowej oraz warunków dystrybucji blankietów kart parkingowych.

Zgodnie z § 2 ust. 3. ww. rozporządzenia, osoba niepełnosprawna składa wniosek osobiście, z wyjątkiem:

  1. osoby, która nie ukończyła 18. roku życia, za którą wniosek składają rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie albo jeden z rodziców lub ustanowionych przez sąd opiekunów;
  2. osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie pozostającej pod władzą rodzicielską, za którą wniosek składa jeden z rodziców;
  3. osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie niepozostającej pod władzą rodzicielską lub osoby ubezwłasnowolnionej częściowo, za którą wniosek składa odpowiednio opiekun lub kurator ustanowiony przez sąd.

Powyższy katalog jest katalogiem zamkniętym, stąd też tylko w przypadku, gdyby Pana teściowa była osobą ubezwłasnowolnioną (częściowo lub całkowicie), możliwe byłoby złożenie wniosku przez opiekuna lub kuratora ustawionego przez sąd.

Należy również nadmienić, iż polskie prawo przewiduje również inne sytuacje, w których niemożliwe jest działanie przez pełnomocnika, np. sporządzenie testamentu czy udział członka spółdzielni w walnym zgromadzeniu.

Z poważaniem,

Doradca Centrum Integracja Gdynia

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas