Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nietrzymanie moczu nie musi być ciężarem

18.05.2015
Autor: Artykuł sponsorowany
Kobieta zakłada pieluchomajtki

Nietrzymanie moczu – inaczej inkontynencja – to schorzenie, na które cierpi coraz więcej osób – prawie tyle samo, co na katar sienny. Ze względu na różny przebieg i skalę tego problemu może on dotyczyć zarówno osób we wczesnym, jak i w średnim lub późniejszym etapie życia. Tak przyczyny, jak i przebieg nietrzymania moczu, mogą przybierać różne formy. Jak skutecznie radzić sobie z problemem?

W pierwszym etapie schorzenia może to być zwykłe popuszczanie kilku kropel. Następnie ten poziom może się utrzymać bez zmian lub znacznie pogorszyć wraz z upływem czasu. Istnieją również przypadki, gdzie osłabienie pęcherza następuje gwałtownie. Problem NTM obejmuje wiele przyczyn, u kobiet najczęstszą jest nadmierne rozciągnięcie mięśni miednicy spowodowane porodem, natomiast w przypadku mężczyzn nietrzymanie moczu jest efektem zabiegu prostaty. Do innych przyczyn prowadzących do osłabienia pęcherza zalicza się różne zabiegi chirurgiczne, wypadki lub, w przypadku osób starszych, stany poudarowe.

Jak poradzić sobie z problemami nietrzymania moczu?

Problem inkontynencji jest dla wielu osób bardzo trudny i często również wstydliwy. Jest to nowa sytuacja, z którą trzeba się zmierzyć. Należy pamiętać, że istnieje wiele rozwiązań, które mogą pomóc zaradzić problemowi. Niektóre stany chorobowe można poprawić poprzez specjalne ćwiczenia, dietę oraz wskazówki lekarzy.

W zależności od rodzaju nietrzymania moczu są różne metody leczenia, m.in. leki, trening mięśni dna miednicy, trening przyrządami, metoda biofeedback. Aby prawidłowo zdiagnozować stopień inkontynencji, należy odwiedzić lekarza specjalistę lub zasięgnąć porady u najbliższego farmaceuty. Można również skorzystać z bezpłatnej porady telefonicznej firmy PAUL HARTMANN Polska (infolinia 800 26 96 36, pon.-pt. 8:00-16:00), gdzie wykwalifikowany personel udzieli rad w zakresie nietrzymania moczu. Warto też zajrzeć na stronę internetową firmy HARTMANN.

Czym należy się kierować przy wyborze produktu chłonnego?

Bardzo ważnym momentem jest wybór właściwego rozwiązania, czyli środka chłonnego, który pozwoli osobie korzystającej z niego zapewnić komfort, bezpieczeństwo oraz poczucie pewności.

Wybór powinien opierać się o indywidualne podejście pacjenta, dostosowane do jego możliwości fizycznych, psychicznych oraz ekonomicznych. W celu dokonania wyboru produktu chłonnego, w pierwszej kolejności należy określić stopień nietrzymania moczu (lekki, średni lub ciężki), który obejmuje częstotliwość oddawania moczu w ciągu doby, ilość gubionego moczu oraz sytuacji, w których następuje bezwiedne wydalanie. O właściwym doborze wyrobu chłonnego decydują również stopień samodzielności osoby oraz parametry produktu, takie jak budowa, kształt, poziom chłonności, prawidłowe ułożenie, mocowanie, szczelność.

Ważnym aspektem, o którym należy pamiętać wybierając produkt chłonny jest dodatkowa ochrona skóry. Przy ciągłym kontakcie z moczem istnieje ciągłe zagrożenie pojawienia się podrażnień, stanów zapalnych, a nawet odleżyn, na które narażone są osoby unieruchomione, leżące bądź spędzające większość czasu w pozycji siedzącej. Istnieje również ryzyko infekcji bakteryjnych oraz grzybiczych. Aby zachować zdrową skórę okolic intymnych i nie naruszać jej płaszcza ochronnego, konieczny jest wybór produktów z gamy bezpiecznych oraz przyjaznych skórze, posiadających pH 5,5 oraz zapobiegających namnażaniu się bakterii.

Stopień nietrzymania moczu a dobór produktu chłonnego

W przypadku lekkiego stopnia nietrzymania moczu najlepszym rozwiązaniem są anatomiczne wkłady chłonne, które są dostosowane do potrzeb osób mobilnych, ukierunkowanych na dyskrecję i komfort. Tutaj na szczególną uwagę zasługują wkłady MoliMed® Premium, które dzięki delikatnym, miękkim i piankowym ściągaczom bocznym oraz cząsteczkom neutralizującym zapach zapewniają komfort noszenia. Przyjazne skórze pH 5,5 górnej warstwy wkładu chłonnego chroni jej barierę ochronną.

Z uwagi na szczególne potrzeby mężczyzn, istnieje możliwość wyboru wkładów chłonnych dostosowanych do męskiej anatomii, przykładem jest MoliMed® for men.

Osoby posiadające średni lub ciężki stopień nietrzymania moczu mogą swobodnie wybrać produkt w postaci majtek chłonnych. MoliCare Mobile® (dostępne również: wersja light – średni stopień ntm i super – najcięższy stopień ntm) to produkt przypominający tradycyjną bieliznę. Wykonane z miękkich materiałów, podobnych do tkanin naturalnych, dzięki którym skóra w pełni oddycha. Pełne poczucie bezpieczeństwa zapewnia przyjazne dla skóry pH 5,5 oraz antybakteryjne właściwości produktu.

Więcej informacji o majtkach chłonnych MoliCare Mobile® na www.molicaremobile.pl

W przypadku ciężkiego stopnia nietrzymania moczu pacjenci mogą stosować pieluchomajtki mocowane na wysokości bioder za pomocą zapięć na rzepy. W tej kategorii produktów znajdują się pieluchomajtki MoliCare® Premium soft (dostępne również w wersjach dla średniego i najcięższego poziomu ntm, dostosowane do rozmiaru). Zapewniają aktywną ochronę skóry, łącząc w sobie cechy przyjaznego dla skóry pH 5,5, przebadanych i hipoalergicznych materiałów, pozwalających skórze oddychać. Produkt hipoalergiczny zalecany szczególnie dla osób z wrażliwą skórą, nie powoduje podrażnień, wspiera mechanizmy obronne skóry.

Na szczególną uwagę zasługuje higiena osób niepełnosprawnych, dla których świetnym rozwiązaniem są pieluchomajtki MoliCare® Premium soft super plus. Ze względu na swą wyjątkową budowę, można je dopasować do różnych kształtów ciała. Idealnie spełniają swą rolę w trudnych sytuacjach. Wysoka chłonność produktu pozwala na całonocne korzystanie. Dzięki hipoalergicznym właściwościom, neutralnemu pH 5,5, antybakteryjnym właściwościom są wysoce bezpieczne dla skóry, nie uczulają i nie wywołują podrażnień.

Produkty chłonne mają również zastosowanie w przypadku problemów z nietrzymaniem stolca.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • nietrzymanie moczu
  patrycja
  29.01.2020, 12:46
  Na nietrzymanie moczu u mnie sprawdza sie pessar polecam jest naprawde pomocny.
  odpowiedz na komentarz
 • Nietrzymanie moczu
  Ola
  21.07.2016, 23:46
  U mnie w rodzinie jest 94 letnia babcia, która samodzielnie się porusza po domu, ale cierpi na nietrzymanie moczu w stopniu ciężkim i kupujemy jej Tena Pants. Jest to bardzo inteligentna i dbająca o siebie pani, nigdy nie było czuć od niej zapachu moczu i pewnie nie dowiedziałabym się, że ma taki problem, gdyby nie to, że robimy jej razem z mężem zakupy
  odpowiedz na komentarz
 • pieluchomajtki
  Paulina
  28.06.2016, 16:46
  Moja babcia z nietrzymaniem moczu boryka się już od prawie roku do tego jest ciężko chora praktycznie leży i nie było innego wyjścia jak pomóc jej takimi pieluchomajtkami(tena slip). Na zmianę razem z mamą jej codziennie zmieniamy. Są bardzo mocne, wygodne, bezpieczne a przede wszystkim chłonne. Są w pełni oddychające - utrzymują wilgotność skóry na naturalnym poziomie, zapewniają komfort i zdrowie skóry. Więc dla osoby leżącej idealne. Bardzo ułatwiają babci w ciągu dnia.
  odpowiedz na komentarz
 • Nietrzymanie moczu - leki
  Maria Hoffman
  23.05.2015, 23:03
  Od 2005 roku leczę nietrzymanie moczu skutecznym lekiem VESICARE nie powodującym skutków ubocznych co ma bardzo wielkie znaczenie. Jednak lek ten jest pełnopłatny 30 tabletek 10 mg kosztuje 130,00 złotych, ,zatem aby się leczyć trzeba się wyrzec wielu innych rzeczy.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas