Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Orzeczenie o niepełnosprawności syna z autyzmem

03.03.2016
Autor: Aneta

Witam. Uzyskałam orzeczenie na mojego syna chorego na autyzm, więc symbole przyczyny na zaświadczeniu to: 12-C i 01-U, który w tym roku poprzez obowiązek szkolny idzie do zerówki. Podpunkty 6, 7 i 8 są na TAK i tu moje pytanie. Jakich zasiłków/ świadczeń mogę się spodziewac i czy jest możliwość uzyskania również innych świadczeń dla syna, bo na tą chwilę zostałam z nim sama, lecz przez kryterium dochodowe nie pobieram zasiłku rodzinnego, gdyż jego ojciec ma wynagrodzenie przekraczające max dochód na czlonka rodziny? Składając dokumenty w MOPS-ie i tak muszę wykazać zarobki z zeszlego roku, więc nie ma co liczyć na jakiekolwiek świadczenia przysługujące osobom spełniającym kryterium dochodowe. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Szanowna Pani,

Przede wszystkim Pani Synowi przysługuje zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 153 zł. Wniosek o ww. zasiłek należy złożyć w urzędzie gminy lub miasta w jednostce wypłacającej świadczenia rodzinne.

Więcej informacji o zasiłku pielęgnacyjnym znajdzie Pani na naszym portalu.

Matka dziecka, która zrezygnowała lub nie podjęła zatrudnienia w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności i łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, może ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne.

Więcej informacji o świadczeniu pielęgnacyjnym znajdzie Pani na naszym portalu.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas