Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dofinansowanie huśtawki lub karuzeli

12.05.2015
Autor: Emilia

Witam!!! Mój synek ma 5 lat i uzyskał orzeczenie o niepełnosprawności, gdzie w pkt 8 i 9 jest wskazane, że wymaga. Syn ma zespół Aspergera i bardzo uspokaja się, gdy buja się na huśtawce lub kręci się na karuzeli. Teraz moje pytanie. Czy jest możliwe uzyskanie dofinansowania na rzecz zakupu sprzętu takiego jak huśtawka czy karuzela? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

Szanowna Pani,

Sprzęt rehabilitacyjny to sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć rehabilitacyjnych, wykorzystujących ćwiczenia fizyczne, mających za zadanie osiągnięcie przy aktywnym uczestnictwie osoby niepełnosprawnej możliwie najwyższego poziomu jej funkcjonowania. Katalog ten nie jest zamknięty - w indywidualnych przypadkach może zostać dofinansowany sprzęt spoza katalogu. Obawiamy się jednak, że huśtawkę lub karuzelę trudno będzie uznać za sprzęt rehabilitacyjny.

Proponujemy jednak zgłosić się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w miejscu zamieszkania w celu uzyskania szczegółowych informacji. Przy ubieganiu się o ww. dofinansowanie obowiązuje kryterium dochodowe:

  • 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnych gospodarstwie domowym,
  • 65% przeciętnego wynagrodzenia na osobę w przypadku osoby samotnej.

Wysokość dofinansowania zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny wynosi do 80% kosztów tego sprzętu, jednak nie więcej niż piętnastokrotność przeciętnego wynagrodzenia. Wnioskodawca jest zobowiązany do zadeklarowania minimum 20% udziału własnego kosztów sprzętu rehabilitacyjnego. Decyzję co do ostatecznej kwoty dofinansowania podejmuje komisja.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas