Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy dyrektor może podważyć wiarygodność orzeczenia lekarza medycyny pracy?

18.05.2015
Autor: Renata

Jestem nauczycielem dyplomowanym pracującym 28. rok. Tydzień temu dostałam zgodę na powrót od lekarza prowadzącego - jestem pół roku po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego - ale z ograniczeniami, bez ciężkiej i stojącej pracy w jednym miejscu. Dotyczyło to tego, że nie mogę pełnić dyżurów na przerwach, wchodzić na krzesła, by otwierać i zamykać okna w sali historycznej, oraz wykonać przydzielonej mi dekoracji na 3 Maja. Lekarz medycyny pracy wpisał to ograniczenie do orzeczenia. Kiedy dzisiaj przed rozpoczęciem pracy zaniosłam te dokumenty dyrektorowi, oświadczył mi, że w szkole nie ma ciężkiej pracy i podważa te wpisy oraz że sam mnie skieruje do swojego lekarza medycyny pracy. Czy ma do tego prawo? Szkoła nie jest przystosowana do osób niepełnosprawnych. Są 3 piętra bez windy i na żadnym z nich nie ma w ubikacji miejsca wydzielonego dla osób niepełnosprawnych. Jedyna taka ubikacja znajduje się na hali. Jest też dziecko w 4 klasie niepełnosprawne - jak ja narząd ruchu.

Szanowna Pani,

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Badania te również wykonywane są na koszt pracodawcy i w czasie pracy. Kontrolne badania lekarskie przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. Lekarz medycyny pracy ustala zdolność do pracy na podstawie zaświadczenia wystawionego przez lekarza potwierdzającego niezdolność do pracy. Zatem jeśli posiada Pani zaświadczenie od lekarza medycyny prac,y wystawione na podstawie skierowania wystawionego przez pracodawcę, Pani zwierzchnik ma obowiązek uwzględnienia wszystkich przeciwwskazań zawartych w ww. dokumencie.

Innym problemem jest niedostosowanie wielu placówek edukacyjnych do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością. Obecnie szkoły integracyjne lub szkoły prowadzące oddziały integracyjne są przystosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnością.

W razie problemów proponujemy kontakt z Państwową Inspekcją Pracy.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas