Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Niepełnosprawność a prawo jazdy

18.06.2015
Autor: JULIA

Witam, bardzo bym chciała mieć prawo jazdy, jestem na rencie socjalnej z tytułu całkowicie częściowo niezdolna do pracy i przyznany stopień niepełnosprawności lekki 03-L i 07-S. Mam jaskrę obuoczną, astmatyzm, nadwzroczność oraz głuchotę na jedno ucho, na drugie mam aparat słuchowy oraz nietolerancję glukozy i złożoną wadę serca. Czy mam szansę na naukę na prawo jazdy jako osoba niepełnosprawna. Jakie warunki muszę spełnić, żeby dostać się do takiej szkoły, gdzie w woj. wielkopolskim, Poznań lub blisko Poznania Mosiny takie są oraz czy mogę liczyć na dofinansowanie? Bardzo proszę o odpowiedź.

Szanowna Pani,

Posiadanie orzeczonego stopnia niepełnosprawności nie jest przeciwwskazaniem do uzyskania prawa do kierowania pojazdami.

Kierowcą może być każda osoba niepełnosprawna, bez względu na stopień, o różnych dysfunkcjach lub łącznie z występującymi kilkoma dysfunkcjami.

Decyduje o tym lekarz uprawniony do wykonywania badań profilaktycznych, posiadający dodatkowo uprawnienia do przeprowadzania badań lekarskich kandydatów na kierowców i kierowców.

Zakres badań lekarskich obejmuje ustalenie istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, na podstawie badań psychologicznych, okulistycznych, laryngologicznych i neurologicznych. Rodzaj badań zależeć będzie od rodzaju schorzeń i niepełnosprawności.

Jeśli po przeprowadzonym badaniu lekarskim lekarz wyda orzeczenie w formie zaświadczenia o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami, to pozostaje już tylko złożyć stosowne dokumenty, ukończyć kurs, zdać egzamin i cieszyć się prawem jazdy.

W tym przypadku może ono zawierać tzw. kody ograniczeń, które dotyczą nie tylko osób niepełnosprawnych, ale również osób np. z wymogiem używania okularów czy aparatu słuchowego. Są one weryfikowane np. podczas kontroli uprawnionych służb, pod kątem stosowania przez kierującego odpowiedniego oprzyrządowania, wskazanego jako konieczne w prawie jazdy. Przykład: kierowca z wpisanym do prawa jazdy kodem 01.01, ze względu na wadę wzroku musi podczas kontroli mieć założone okulary, w przeciwnym razie musi liczyć się z nałożeniem mandatu karnego.

Istnieją w Polsce wyspecjalizowane szkoły nauki jazdy, przygotowujące do egzaminów na prawo jazdy osoby z różnymi dysfunkcjami. Warto poszukać takiej szkoły w swojej najbliższej okolicy. Rejestr OSK na terenie Poznania znajdzie Pani na stronie internetowej (plik PDF, 317 KB).

Co do dofinansowania kursu na prawo jazdy, warto zainteresować się programem PFRON "Aktywny samorząd", w ramach którego jest to możliwe.

Z poważaniem,

Zespół doradców Centrum Integracja w Zielonej Górze

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas