Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Znaczny stopień niepełnosprawności a własna działalność

13.04.2015
Autor: Katarzyna

Witam, mam na imię Kasia .W 2011 r. uległam wypadkowi komunikacyjnemu i do dziś mam poważne problemy z kręgosłupem. Mimo strasznych dolegliwości bólowych, usiłowałam prowadzić swój wymarzony salon fryzjerski, bo przecież ZUS "cudownie nas uzdrawia". Ich zdaniem, jeśli możesz w miarę chodzić, to jesteś zdolny do pracy. Niestety, za każdym razem po upływie kilku miesięcy pracy dolegliwości tak się pogłębiają, że nie jestem w stanie samodzielnie funkcjonować. Teraz na dniach po raz kolejny idę do szpitala. Czy istnieje jakaś forma wsparcia dla osoby niepełnosprawnej ze znaczną grupą, która przebywa na zwolnieniu lekarskim i prowadzi własną działalność? Może jakaś dopłata do kosztów wynajęcia lokalu itd.? W innym wypadku nie utrzymam działalności, bo pieniądze za zwolnienia z ZUS wystarczają jedynie na rachunki, a nie na życie, a tym bardziej na kosztowne leczenie. Jeśli będę zmuszona zamknąć działalność, to na jakie wsparcie finansowe mogę liczyć?

Szanowna Pani,

Przede wszystkim, jeśli od czasu ostatniej komisji w ZUS nastąpiło pogorszenie Pani stanu zdrowia, może warto złożyć ponownie wniosek o wydanie orzeczenia o niezdolności do pracy.

Natomiast warto wiedzieć, że osoby z niepełnosprawnością, prowadzące własną działalność gospodarczą, mogą korzystać z:

  1. dofinansowania do 50 proc. oprocentowania kredytu bankowego,
  2. refundacji składek na ubezpieczenie społeczne.

Niestety, nie przewidziano w systemie wsparcia dla osoby z niepełnosprawnością, prowadzącej działalność gospodarczą, w postaci dofinansowania do kosztów wynajmu lokalu.

Dodatkowo osoby z niepełnosprawnością, pozostające w trudnej sytuacji materialnej, mogą ubiegać się o wsparcie w Ośrodku Pomocy Społecznej w miejscu zamieszkania.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk

Doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas