Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Niepełnosprawność a prawo jazdy

28.04.2015
Autor: julia

Witam, mam pytanko takie nietypowe - mam 33 lata, mam przyznana rentę socjalną, jestem okresowo całkowicie niezdolna do pracy oraz mam lekki stopien niepełnosprawnosci 03-l 07-s, na jedno ucho w ogóle nie słyszę, na drugie mam aparat, bez aparatu nie słyszę, oraz mam wadę wzroku - jaskrę, nadwoznaczość, atyzmatyzm, niedowidzenie oraz złożoną wadę serca. Bardzo bym chciała pójść na kurs prawa jazdy. Czy zaliczyłabym się jako osoba niepełnosprawna? Czy mam szanse, czy marne?

Szanowna Pani,

Posiadanie orzeczonego stopnia niepełnosprawności nie jest przeciwwskazaniem do uzyskania praw do kierowania pojazdami.

Kierowcą może być każda osoba niepełnosprawna, bez względu na stopień, o różnych dysfunkcjach lub z łącznie występującymi kilkoma dysfunkcjami.

Wszystko zależy od opinii lekarza uprawnionego do wykonywania badań profilaktycznych, posiadającego dodatkowo uprawnienia do przeprowadzania badań lekarskich kandydatów na kierowców i kierowców, określone w odrębnych przepisach.

Zakres badań lekarskich obejmuje ustalenie istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, na podstawie badań psychologicznych, okulistycznych, laryngologicznych i neurologicznych. Rodzaj badań zależeć będzie od rodzaju schorzeń i niepełnosprawności.

Jeśli po przeprowadzonym badaniu lekarskim lekarz wyda orzeczenie w formie zaświadczenia o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami, pozostaje już tylko złożyć stosowne dokumenty, ukończyć kurs, zdać egzamin i cieszyć się prawem jazdy.

W tym przypadku może ono zawierać tzw. kody ograniczeń, które dotyczą nie tylko osób niepełnosprawnych, związane np. z wymogiem używania okularów czy aparatu słuchowego. Są one weryfikowane np. podczas kontroli uprawnionych służb, pod kątem stosowania przez kierującego odpowiedniego oprzyrządowania, wskazanego jako konieczne w prawie jazdy. Przykład: kierowca z wpisanym do prawa jazdy kodem 01.01 musi podczas kontroli mieć założone okulary, w przeciwnym razie musi liczyć się z nałożeniem mandatu karnego.

Istnieją w Polsce wyspecjalizowane szkoły nauki jazdy, przygotowujące do egzaminów na prawo jazdy osoby z różnymi dysfunkcjami. Nauka odbywa się w odpowiednio dopasowany sposób, przy wykorzystaniu dostosowanego samochodu. Warto poszukać takiej szkoły w swojej najbliższej okolicy.

Z poważaniem,
Zespół doradców Centrum Integracja w Zielonej Górze

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas