Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Samotność

28.04.2015
Autor: Ania

Mam na imię Anna i 30 lat. Od 3 lat jestem niepełnosprawna, zachorowałam na młodzieńczy zespół Parkinsona. Mam kłopoty z chodzeniem, poruszam się wolno i chwiejnie. Prawdziwym problemem jest jednak dla mnie kłopot z mówieniem. Cicha i powolna, choć wyraźna mowa, oddziela mnie przepaścią od ludzi i świata. Jestem całkiem samodzielna, mieszkam w akademiku, studiuję. Mimo to czuję się bardzo samotna. Odwrócili się ode mnie wszyscy znajomi, rodzina też nie sprostała temu, wstydzi się mnie. Ja zresztą też się tego bardzo wstydzę. Unikam ludzi, stałam się wręcz skrajnie nieśmiała i zalękniona. Tak bardzo chciałabym poznać kogoś, założyć rodzinę, mieć dzieci. Poza tym bardzo boję się, że znów nie znajdę pracy i kolejny dyplom będę mogła schować do szuflady. Wówczas nie znajdę już w sobie siły i chęci do dalszego życia, już zdecydowałam, że wolę umrzeć, niż żyć ludziom pod stopami.

Szanowna Pani,

Zdiagnozowanie u młodej osoby tego rodzaju schorzenia z całą pewnością jest dla Pani bardzo trudne i wymaga uporania się z wieloma nowymi, nieznanymi wcześniej problemami. W takiej sytuacji warto poszukać kontaktu z innymi osobami w podobnej sytuacji i porozumieć się z organizacjami pozarządowymi, których działania skierowane są do osób z chorobą Parkinsona. Polecamy kontakt m.in. z Fundacją "Żyć z chorobą Parkinsona".

Martwi się Pani, czy po zakończeniu studiów uda się Pani znaleźć pracę. Proponujemy zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy, ale także poszukać kontaktu do organizacji, które wspierają osoby z niepełnosprawnością w poszukiwaniu pracy. Polecamy dział Praca na naszym portalu, w szczególności oferty pracy z naszych Centrów Integracja. Polecamy także nasz serwis kojarzący osoby z niepełnosprawnością szukających pracy z pracodawcami, Sprawniwpracy.pl.

Niestety, często bywa tak, że zarówno osoba, u której zdiagnozowano poważne schorzenie, jak i jej otoczenie, nie potrafią poradzić sobie z nową, traumatyczną sytuacją. Warto wówczas skorzystać z pomocy psychologa.

Natomiast w dzisiejszych czasach dobrym sposobem na znalezienie znajomych są rozmaite portale internetowe, jak choćby dział ogłoszeń towarzyskich na naszym portalu.

Jesteśmy pewni, że uda się Pani pokonać trudności.

Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas