Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Spotykając zło: wygraj książkę w naszym konkursie

02.04.2015
Autor: Mateusz Różański
okładka książki Gruna pt. Spotykając Zło

Jednym z zadań, które stoją przed każdym człowiekiem, jest codzienne zmaganie się ze złem. Zarówno tym, które nas otacza, jak i tym, które tkwi w nas samych. Powstaje pytanie, jak można je pokonać? Pomocą okazuje się książka niemieckiego benedyktyna, Anselma Grüna, pt. „Spotykając zło”, którą można wygrać w naszym konkursie.

Chrześcijanin przyczynę zła postrzega w grzechu pierworodnym. Złamanie bożego zakazu doprowadziło do wygnania pierwszych rodziców z raju i stało się praprzyczyną zmagań człowieka ze światem i jego własną, grzeszną naturą.

Odnosząc to do dzisiejszych czasów, można powiedzieć, że przyczyną zła jest samo zło. I właśnie taka jest główna teza książki Anselma Grüna, która stanowi punkt wyjścia jego rozważań na temat radzenia sobie z otaczającym złem.

Według autora człowiek, który doświadczył zła i nie zdołał mu się przeciwstawić, sam zaczyna wyrządzać to zło innym ludziom. Sposobem na wyzwolenie się z tego zamkniętego kręgu jest odnalezienie momentu w życiu, gdy sami padliśmy ofiarą niesprawiedliwości i okrucieństwa. Przepracowanie, często nieuświadomionej, traumy poprzez głęboką i wnikliwą spowiedź jest dla katolika sposobem na wyrwanie się ze szponów zła.

Grün bardzo śmiało korzysta z osiągnięć psychoanalityków m.in. Carla Gustava Junga, którzy również poszukiwali przyczyn wewnętrznych problemów człowieka w jego przeżyciach z przeszłości. Dzięki temu bardzo odważnemu połączeniu nauki katolickiej z osiągnięciami świeckiej psychologii, autorowi udaje się stworzyć coś na kształt mapy drogowej dla wychodzenia z władzy grzechu.

Jednym z przykładów potwierdzających tezę zakonnika jest opis sytuacji pewnego mężczyzny, uzależnionego od seksu. W pewnym momencie zdaje on sobie sprawę, że jego rozwiązłość ma swoją przyczynę w relacjach z matką, nie okazującą mu wystarczająco dużo miłości w dzieciństwie.

Takie odkrycie stanowi fundament dalszej pracy nad sobą – gdy już odkryje się, co jest przyczyną zła w życiu, należy spróbować je przezwyciężyć. Po pierwsze trzeba przyznać się przed sobą do swojego grzechu, ale też wybaczyć osobom, które nas skrzywdziły. Jedynym sposobem na wyzwolenie się od zła jest realizacja chrystusowego przykazania miłości, ze szczególnym naciskiem na jego ostatnie słowa: „a bliźniego swego jak siebie samego”.

Książkę Anselma Grüna można polecić wszystkim, którzy szukają sposobu na wyzwolenie się od własnych problemów, jak i tym, którzy stykają się ze złem w swoich rodzinach i otoczeniu. W prawdzie przeczytanie książki nie rozwiąże problemów, ale pozwoli znaleźć potrzebne wskazówki.


UWAGA! Konkurs: wygraj książkę „Spotykając zło

Portal www.niepelnosprawni.pl ma dla Czytelników dwa egzemplarze książki „Spotykając zło”, ufundowane przez Wydawnictwo Świętego Wojciecha. By wygrać jedną z nich, wystarczy przesłać na adres e-mail: konkursy@integracja.org

 1. Opis swojej drogi do przebaczenia.
 2. Dane adresowe do przesłania ew. wygranej.

Konkurs trwa od momentu ogłoszenia na portalu do 9 kwietnia 2015 r. włącznie.

Najciekawsze odpowiedzi zostaną nagrodzone książką „Spotykając zło”. Zwycięzcy (i tylko oni) zostaną powiadomieni mailowo.

Więcej w regulaminie konkursu.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • zemsta jest słodka
  Mela
  06.04.2015, 17:21
  można spotkać zło a potem się zemścić
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich? (kolejność alfabetyczna)

Biuletyn

Wspierają nas