Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ulga samochodowa przy dojazdach do pracy

31.03.2016
Autor: Dylemacik

Witam serdecznie. Chciałem zapytać o ulgę samochodową, a mianowicie gdy mam samochód, to nie mogę odliczyć w ogóle, gdy jeżdżę tylko do pracy?! Tylko na rehabilitację?! Pozdrawiam

Szanowny Panie,

Zgodnie z przepisami Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby niepełnosprawne mogą korzystać z tzw. ulgi rehabilitacyjnej. W ramach tej ulgi można odliczać m.in. używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, do potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Kwota odliczenia nie może przekraczać w roku podatkowym 2280 zł. Odlicza się kwotę faktycznie poniesionego wydatku. Nie jest wymagane posiadanie dokumentu stwierdzającego wysokość poniesionych wydatków. Jednakże na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej podatnik jest obowiązany okazać dokument potwierdzający zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych.

Zatem jeśli w roku podatkowym nie korzystał Pan z zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych, to nie może Pan odliczyć w ramach ulgi wydatków poniesionych w związku z użytkowaniem samochodu.

W razie wątpliwości proponujemy kontakt z Krajową Informacją Podatkową – z tel. stacj.: 801 055 055, z tel. kom.: 22 330 0330.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Co zapamiętałaś/-eś z ostatniej komisji orzekającej o niepełnosprawności – Twojej lub Twojego dziecka?

Biuletyn

Wspierają nas