Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

PFRON nie daje na wózki elektryczne? To nie do końca prawda

18.03.2015
Autor: Beata Rędziak, fot. Piotr Stanisławski
Źródło: inf. własna
Stojące w rzędzie wózki elektryczne

Osoby z niepełnosprawnością mogą w tym roku otrzymać dofinansowanie do zakupu wózka elektrycznego ze środków PFRON do kwoty 4,5 tys. zł w ramach środków jak co roku przekazywanych samorządom na podstawie algorytmu. Czasowo zostało zaś zawieszone dofinansowanie do wózka elektrycznego w ramach programu „Aktywny samorząd”.

Informuje o tym komunikat na stronie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Czasowo zawieszono także dofinansowanie w ramach „Aktywnego samorządu” do oprzyrządowania samochodu i sprzętu elektronicznego, jego elementów oraz oprogramowania.

- Opublikowaliśmy komunikat, aby ludzie wiedzieli, że nie są pozbawieni tego wsparcia, a płynie ono z innego źródła niż „Aktywny samorząd”, czyli ze środków przekazywanych przez PFRON samorządom na podstawie algorytmu – tłumaczy Krzysztof Czechowski, p.o. rzecznik prasowy PFRON. – Z NFZ osoba z niepełnosprawnością może uzyskać dofinansowanie do wózka w wysokości ok. 3 tys. zł, a dodatkowo z PFRON w wysokości ok. 4,5 tys. zł. O takie dofinansowanie można starać się w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie. Niekiedy PCPR błędnie informują, że w tym roku nie ma takiego wsparcia.

Wyjaśnia, że zawieszenie wsparcia w ramach „Aktywnego samorządu” wynika ze słabszej kondycji finansowej Funduszu.

- W aktualnej sytuacji budżetowej poszukiwanie dodatkowych środków nie jest zadaniem łatwym, ale Zarząd PFRON dokłada wszelkich starań, by dokonanie odpowiednich zmian w planie finansowym PFRON, potrzebnych do uruchomienia kolejnych form wsparcia przewidzianych w pilotażowym programie „Aktywny samorząd”, było możliwe – dodaje rzecznik.

Wózek z powiatu

W 2015 r. Fundusz przekazał samorządom wojewódzkim i powiatowym na realizację zadań określonych w Ustawie o rehabilitacji ponad 880 mln zł. Z czego samorządy wojewódzkie otrzymały ponad 146 mln zł, a powiatowe niemal 712,6 mln zł. W ubiegłym roku samorządy powiatowe wykorzystały na realizację wszystkich zadań związanych z rehabilitacją społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnością kwotę ponad 710,7 mln zł.

- Wiemy, że jest zapotrzebowanie na wsparcie do zakupu wózków, ale podkreślam, że to nie są zlikwidowane obszary wsparcia, a jedynie zawieszone w ramach „Aktywnego Samorządu” – zaznacza rzecznik Funduszu. – W obecnym stanie realizacji pilotażowego programu „Aktywny samorząd”, potrzeby osób niepełnosprawnych w zakresie zawieszonych form wsparcia, przewidzianych w tym programie, będą musiały być realizowane w większym niż dotychczas zakresie w ramach zadań ustawowych powiatu, finansowanych także ze środków PFRON (wg algorytmu) – dodaje Krzysztof Czechowski.

Podkreśla, że intencją PFRON nie jest wyeliminowanie możliwości wsparcia finansowego ze środków PFRON realizacji tak istotnych potrzeb osób z niepełnosprawnością.

- Odwrotnie, Fundusz zauważa potrzebę interwencji m.in. w obszarze zaopatrzenia osób niepełnosprawnych w wózek inwalidzki o napędzie elektrycznym, dlatego wiele lat temu zainicjował, nieobligatoryjną przecież, pomoc w ramach dodatkowego strumienia środków finansowych PFRON (program celowy) – wyjaśnia.

Najważniejsza jest aktywność zawodowa

W 2014 r. PFRON na „Aktywny Samorząd” przeznaczył 142,9 mln zł, a w tym roku o ponad połowę mniej, czyli 61,7 mln zł (przeczytaj nasz artykuł o zmniejszonych środkach na „Aktywny Samorząd”).

- W planach Funduszu dalsza pomoc w ramach dodatkowych środków na wsparcie osób w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym (pilotażowy program „Aktywny samorząd”) powinna dotyczyć jedynie wózków niestandardowych, a także o podwyższonej jakości, które mogą być trudniej dostępne w ramach zaopatrzenia powszechnego – podsumowuje rzecznik PFRON. – Udzielanie pomocy powinno odbywać się z udziałem ekspertów rehabilitacji, którzy ocenią wpływ zaopatrzenia na aktywność zawodową beneficjenta, która jest zasadniczą sferą zainteresowania Funduszu i przeznaczenia środków PFRON – dodaje.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • PCPR mowi ze Pefron nie daje na wozki
  Ryszard
  11.02.2016, 17:16
  Witam. Dzwonilem do PCPR w Szczecinie i zapytalem o "aktywny samorzad" gdyz moj syn potrzebuje wozek elektryczny jak rowniez potrzebujemy dostosowac samochod do przewozu osoby niepelnosprawnej. Otrzymalem odpowiedz od pana kierownika ze owszem program jest, ale w zeszlym roku nie dostali zadnych srodkow na te cele, a w tym nie wiadomo jak bedzie. Jestem ciekawy czy komus udalo sie otrzymac takie dofinansowanie.
  odpowiedz na komentarz
 • problem
  Marek
  20.03.2015, 11:34
  Jeśli jestem niepełnosprawny U-01 mam problemy z zdrowiem trudno lekarzom dowieść niepełnosprawność w Szczytnie warmisko mazurskie mam chorobą z arytmią niskiego ciśnienia i poruszaniem się potrzebuję wózka lub roweru na prąd internet mam jak jestem w biblotece pozdrawiam
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy nosisz maseczkę?

Biuletyn

Wspierają nas