Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podwójne odliczenie za dojazdy na rehabilitację

30.12.2015
Autor: I.

Niepełnosprawna ruchowo matka (st. umiark.) i jej niepełnosprawny ruchowo małoletni syn dojeżdżają na rehabilitacje samochodem matki (rehabilitacja obu osób niestety nie odbywa się w tym samym terminie). Czy w związku z tym pracująca matka może odliczyć wydatki poniesione na dojazdy (ryczałt) podwójnie?

Szanowna Pani,

Zgodnie z art. 26 Ustawy o podatku od osób fizycznych, w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć generalnie używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16. roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne – w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2 280 zł.

Szukając odpowiedzi na tak postawione pytanie, trafiłem na niekorzystną dla Państwa interpretację podatkową, zgodnie z którą osoba niepełnosprawna posiadająca na utrzymaniu inną osobę niepełnosprawną może odliczyć wydatki z tytułu przejazdu na własne zabiegi oraz zabiegi pozostającej na jej utrzymaniu innej osoby niepełnosprawnej do kwoty 2280 zł. Osobie fizycznej, wg analizowanej interpretacji podatkowej, przysługuje jeden limit z tytułu odliczenia wydatków związanych z używaniem samochodu osobowego, nawet jeżeli ma na utrzymaniu jedno, dwoje czy więcej dzieci niepełnosprawnych i sama jest niepełnosprawna (interpretacja indywidualna z dnia 17 kwietnia 2009 r., sygn. ILPB2/415-58/09-4/WM – Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu).

Oczywiście, jest to interpretacja podatkowa dotycząca konkretnej sytuacji, ale wydaje się, że jest zbliżona do przedstawionej w pytaniu. Aby mieć pewność, iż w Państwa sytuacji jest możliwość skorzystania z „podwójnej ulgi podatkowej” należałoby albo zwrócić się do właściwej ze względu na miejsce zamieszkania Izby Skarbowej, celem wydania indywidualnej interpretacji podatkowej. Warto także skorzystać z Krajowej Informacji Podatkowej:

Krajowa Informacja Podatkowa
czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-18:00
Infolinia – z tel. stacj.: 801 055 055, z tel. kom.: 22 330 03 30, z zagr.: +48 22 330 03 30

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik, ekspert prawa pracy i praw osób z niepełnosprawnością, prawnik w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas