Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rozliczenie podatkowe za 2014

10.03.2015
Autor: Roman

PYTANIE

Witam. Mamy syna niepełnosprawnego ze znacznym stopniem niepełnosprawności, który w październiku osiągnął 18 lat. W związku z pełnoletniością otrzymał również rentę socjalną, a my otrzymujemy także zasiłek pielęgnacyjny z MOPS-u (153 zł). I tu moje pytanie - czy syn musi składać indywidualnie zeznanie podatkowe z tytułu otrzymywanej renty? Czy my w rozliczeniu musimy ująć ulgę na dziecko tylko do października, czy dla osoby niepełnosprawnej nie ma to znaczenia i można zaznaczyć cały rok? Czy my możemy w dalszym ciągu odliczać wydatki na rehabilitację i użytkowanie samochodu osobowego na poczet potrzeb syna? Dodam, że syn oczywiście uczy się i mieszka z nami.

ODPOWIEDŹ

Szanowny Panie,

Pytanie jest złożone, więc odpowiemy po kolei.

Syn nie musi składać zeznania podatkowego z tytułu otrzymywanej renty, ponieważ renty socjalne nie podlegają opodatkowaniu. Państwo w rozliczeniu, uwzględniając ulgę na dziecko, ujmują cały rok (wiek dziecka nie ma znaczenia).

Jeśli chodzi o ostatnie pytanie, to odliczanie wydatków na rehabilitację i użytkowanie samochodu jest uzależnione od dochodu rodziny, w pytaniu nie podają Państwo szczegółowych informacji, więc zachęcam do zapoznania się z broszurą informacyjną na stronie Ministerstwa Finansów (plik PDF. 233 KB) oraz art. 26 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zachęcamy też do kontaktu z urzędem skarbowym w swoim miejscu zamieszkania.

Z poważaniem,

Zespół Centrum Integracja w Zielonej Górze

Prawy panel

Sonda

Co przede wszystkim powinien zrobić nowy rząd premiera Mateusza Morawieckiego dla osób z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas