Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Praca osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności

24.02.2015
Autor: Małgorzata

PYTANIE

Mój mąż dostał orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim z symbolami 06-E, 02-P. Znalazł pracę w [do wiadomości redakcji] na stanowisku robotnik gospodarczy. Warunkiem przyjęcia do pracy było to, że będzie się starał o orzeczenie, które kiedyś już miał, tylko wygasło 4 lata temu i trzeba było się starać od nowa. Jednak nie było takiej potrzeby wcześniej do czasu dostania tej pracy. Do tej pory wykonywał takie prace w tym zakładzie, jak: koszenie, ścinanie drzew i gałęzi. Teraz wymyślono, że każdy musi mieć skończony kurs, aby wykonywać tę pracę. Ale mój mąż już nie został wysłany na taki kurs i zapowiedziano mu, że nie może wykonywać prac, które wykonywał właśnie wcześniej. Chciałabym wiedzieć, czy to jest legalne - takie odsunięcie go od tych prac i niewysłanie go na w/w kursy.

ODPOWIEDŹ

Szanowna Pani,

Poruszyła Pani kilka spraw. W związku z możliwością uzyskania dofinansowania ze środków PFRON do wynagrodzenia zatrudnionego pracownika z niepełnosprawnością, pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Prawdopodobnie taka sytuacja miała miejsce w przypadku zatrudnienia Pani męża.

Zgodnie z przepisami, warunkiem zatrudnienia pracownika jest uzyskanie zaświadczenia od lekarza medycyny pracy o możliwości zatrudnienia na określonym stanowisku pracy wraz z ewentualnymi wskazaniami. Wymóg ten dotyczy zarówno osób sprawnych, jak i posiadających status osoby niepełnosprawnej. Być może Pani mąż nie został skierowany na kurs ze względu na swoje schorzenia. Przede wszystkim należy poprosić pracodawcę o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji.

Trudno bez znajomości dokumentów (np. zaświadczenia lekarza medycyny pracy) i sytuacji w pełni odpowiedzieć na Pani pytanie. W razie braku informacji od pracodawcy lub innych działań sprawiających wrażenie dyskryminacji, można porozumieć się np. z Państwową Inspekcją Pracy.

Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas