Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wyjazd do sanatorium a ulga na samochód

10.03.2015
Autor: Joanna

PYTANIE

Pojechaliśmy z żoną do sanatorium samochodem, żona ma stopień niepełnosprawności umiarkowany i kartę parkingową. Czy może odliczyć od podatku ulgę na samochód?

ODPOWIEDŹ

Szanowny Panie,

Zgodnie z interpretacją Warszawskiej Izby Skarbowej, odliczeniu podlegają tylko te wydatki, które dotyczą koniecznych przewozów na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, co oznacza, że nie podlegają odliczeniu wydatki na używanie samochodu w związku z dojazdem do sanatorium czy na turnus rehabilitacyjny.

Zgodnie z przepisami podatnik, który:

  • jest właścicielem lub współwłaścicielem samochodu i jest osobą z niepełnosprawnością zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa,
  • lub ma na utrzymaniu osobę z niepełnosprawnością zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa,
  • albo dzieci z niepełnosprawnością, które nie ukończyły 16. roku życia

może odliczyć użytkowanie samochodu związane z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Maksymalna kwota odliczenia w roku podatkowym to 2280 zł.

W przypadku odliczenia opłat z tytułu używania samochodu osobowego do potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne nie jest wymagane posiadanie dokumentów potwierdzających wysokość wydatków. Nie ma więc konieczności zbierania faktur za zakup paliwa.

Jednakże na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej podatnik musi przedstawić dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, w szczególności okazać dokument potwierdzający zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych (w związku z wyjazdami na nie samochodem). Dlatego należy zbierać dokumenty potwierdzające odbycie zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych, np. zaświadczenia, karty wypisowe itp.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas