Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ulga rehabilitacyjna a mój dochód

13.02.2015
Autor: Jolanta

PYTANIE

Witam. Mam pytanie odnośnie ulgi. Jestem osobą niepełnosprawną, posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz całkowitą niezdolność do pracy w ZUS. Chciałabym, aby mój mąż mógł odliczyć sobie ulgę za korzystanie z samochodu, ale nie wiem, jak rozumieć, że mogę być osobą na jego utrzymaniu. Chodzi mi o kwotę 9120 zł. Czy ten dochód to jest to, co mam w rocznym PIT 40, czy jest to dochód już po moich odliczeniach na leki i pobyt w sanatorium oraz inne ulgi? Proszę o pomoc, bo przecież mam najniższą rentę, z kwotą dochodu za cały rok 10106,80 zł.

ODPOWIEDŹ

Szanowna Pani,

Zgodnie z przepisami, ulga rehabilitacyjna przysługuje osobom niepełnosprawnym bądź podatnikom mającym na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, których dochód (tj. dochód osób będących na utrzymaniu) nie przekracza 9120 zł w roku podatkowym. Oznacza to, że dochód uzyskany przez osobę z niepełnosprawnością nie może przekroczyć ww. kwoty. Z informacji podanych przez Panią wynika, że uzyskuje Pani wyższe dochody.

Z ulgi mogłaby Pani skorzystać, gdyby rozliczała się Pani samodzielnie (jeśli jest Pani współwłaścicielką auta). Warto również pamiętać, że w przypadku odliczenia opłat z tytułu używania samochodu osobowego do potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, nie jest wymagane posiadanie dokumentów potwierdzających wysokość wydatków. Natomiast na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej podatnik musi przedstawić dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, w szczególności okazać dokument potwierdzający zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych (w związku z wyjazdami na nie samochodem).

Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas