Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Karta parkingowa na 4-letnie dziecko

04.03.2015
Autor: Adam

PYTANIE

Dzień dobry, mam pytanie: czy mogę się ubiegać o kartę parkingową, mając dziecko w wieku 4 lat niepełnosprawne, z orzeczeniem 03-L, które musi dojeżdżać na terapię?

ODPOWIEDŹ

Szanowny Panie,

Na podstawie podanych informacji trudno nam udzielić precyzyjnej porady.

Od 1 lipca 2014 r. karta parkingowa jest wydawana wyłącznie:

  1. osobie zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności (na podstawie wydanego od dnia 1 lipca 2014 r. orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień), mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Przy czym w przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, wskazanie do karty parkingowej będą mogły uzyskać wyłącznie osoby, mające zarówno znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, jak i przyczynę niepełnosprawności oznaczoną symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna);
  2. osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16. roku życia (na podstawie wydanego od dnia 1 lipca 2014 r. orzeczenia o niepełnosprawności) mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Nie wiemy, czy Pańskie dziecko uzyskało orzeczenie po 1 lipca 2014 roku. Prawdopodobnie jednak, jeśli dysfunkcja słuchu jest jedyną przyczyną niepełnosprawności dziecka, komisja wydająca orzeczenie o niepełnosprawności nie mogła stwierdzić znacznych trudności w poruszaniu się, a tylko w tym przypadku może być ustalone prawo do wydania karty parkingowej. Dlatego prawdopodobnie w opisanej przez Pana sytuacji nie ma możliwości uzyskania karty parkingowej.

Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas