Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Karta parkingowa – należy się czy nie?

22.06.2016
Autor: M.

Witam. Miałam poprzednio na orzeczeniu napisane, że wymaga, a teraz, że nie spełnia (prawo o ruchu drogowym).

Szanowna Pani,

Zgodnie z ustawą z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. 2012.1137 z późn. zm.), organem wydającym karty parkingowe jest przewodniczący powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. Zgodnie z ww. przepisami, karta parkingowa może być wydana osobie zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności (wyłącznie na podstawie wydanego od dnia 1 lipca 2014 r. orzeczenia o stopniu niepełnosprawności), mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Zgodnie z art. 6b ust. 3 pkt 9 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w orzeczeniu powiatowego zespołu, poza ustaleniem niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, powinny być zawarte wskazania dotyczące w szczególności spełniania przez osobę niepełnosprawną przesłanek określonych w art. 8 ust. 3a pkt 1 i 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, przy czym w przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności spełnienie tych przesłanek może zostać stwierdzone jedynie w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).

W przypadku, gdy osoba nie zgadza się z zapisem otrzymanego orzeczenia, ma prawo do odwołania się Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w terminie określonym w pouczeniu.

Więcej informacji o nowej karcie parkingowej znajdzie Pani na naszym portalu.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas