Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wady stóp i dłoni a orzeczenie

24.07.2016
Autor: Z.

Dzień dobry. Mam do Państwa pytanie. Moja żona urodzi córkę. Już dziś wiemy, że córka urodzi się z dodatkowymi obustronnie palcami u stóp (2 paluchy – polidatkylia) oraz ze złączonymi częściowo palcami u stóp i dłoni (syndaktylia). Prawdopodobnie nie będzie również zginała kciuków (kość za paznokciem – wada po mnie). Czy te wady będą kwalifikowały moją córkę do ubiegania się o orzeczenie o niepełnosprawności. Serdecznie z góry dziękuję za odpowiedź.

Szanowny Panie,

Zgodnie z obowiązującym prawem, ocena stanu zdrowia nie jest jedynym wyznacznikiem niepełnosprawności, bowiem orzecznictwo o niepełnosprawności uwzględnia zarówno fizyczne, psychiczne, jak i społeczne aspekty funkcjonowania człowieka. Wystąpienie tylko jednego z elementów, np. naruszenia sprawności organizmu (potocznie utożsamianego z chorobą), nie musi zatem oznaczać, że mamy do czynienia z niepełnosprawnością. W tym zakresie orzeczenia o niepełnosprawności wydawane są na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. O niepełnosprawności orzekają powiatowe/miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności – jako pierwsza instancja; wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności – jako druga instancja.

Zalecam zapoznanie się z informacjami w kwestii procedur i warunków prawnych związanych z uzyskaniem orzeczenia o niepełnosprawności. Znajdzie je Pan na stronie Biura Rzecznika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Warto także zapoznać się z artykułem nt. orzekania do celów pozarentowych, zamieszczonym na naszym portalu.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas