Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Limit czasu pracy

10.03.2015
Autor: Karina

PYTANIE

Posiadam orzeczenie o stopniu umarkowanym. Od lipca 2014 czas pracy zmniejszono z 8h na 7h, oprócz ochrony. Rozumiem, że chodzi o to, że w ochronie pracuje się na dyżury 12h, 17h i 24h. Ale w zliczeniu miesięcznym oblicza się limit czasu pracy - dni robocze razy 7 czy 8 godz.? Mój zakład liczy po 8h. To dlaczego pracujac np. w rejestracji też na dyżury np 12-godz. liczą po 7h?

ODPOWIEDŹ

Szanowna Pani,

Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych reguluje m.in. czas pracy. Zgodnie z art. 15 ww. ustawy, czas pracy osoby zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekroczyć 7 godzin na dobę i 35 tygodniowo.

Ww. przepisów nie stosuje się (zgodnie z art. 16 ww. ustawy) do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz do osób, które na swój wniosek i za zgodą odpowiedniego lekarza zrezygnowały z ochrony czasu pracy przewidzianej w art. 15.

Zatem postępowanie, dotyczące rozliczenia czasu pracy w Pani zakładzie pracy jest zgodne zobowiązującym stanem prawnym.

Warto dowiedzieć się więcej z artykułu na naszym portalu.

Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak w tym roku spędzisz wakacje?

Biuletyn

Wspierają nas