Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Orzekanie tylko w ramach jednej choroby?

31.12.2015
Autor: Antoni

Chodzi o to, że mam kilka chorób, tzn. cukrzyca, astygmatyzm, nieodwracalne zmiany w kręgosłupie szyjnym i lędźwiowym, posiadam niepełnosprawność lekką na słuch, ubytki w obu uszach na poziomie ponad 75%. Czy przyznanie grupy nie do renty może brać pod uwagę wszyskie schorzenia, czy tylko jedno? Mam 62 lata, pracuję. Lekarz orzecznik stwierdził, że może orzekać tylko w ramach jednej choroby! Czy słusznie?

Szanowny Panie,

Zgodnie z § 32 ust. 3 i 4 rozporządzenia z dnia 15 lipca 2003 r. Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. 1110), symbol przyczyny niepełnosprawności zawarty w orzeczeniu o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub wskazaniach do ulg i uprawnień odzwierciedla rozpoznanie uszkodzenia lub choroby, która niezależnie od przyczyny jej powstania powoduje zaburzenia funkcji organizmu oraz ograniczenia w wykonywaniu czynności życiowych i aktywności społecznej osoby zainteresowanej lub dziecka.

Orzeczenie może zawierać więcej niż jeden symbol przyczyny niepełnosprawności, nie więcej niż trzy symbole schorzeń, które w porównywalnym stopniu wpływają na zaburzenie funkcji organizmu. Należy więc stwierdzić, iż lekarz powinien ocenić, jak każda z Pańskich chorób wpływa na Pańskie funkcjonowanie, następnie lekarz powinien stwierdzić, które z tych chorób porównywalnie wpływają na Pańskie funkcje organizmu poprzez wypisanie w orzeczeniu odpowiednich symboli przyczyny niepełnosprawności – maksymalnie 3 symbole.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik, ekspert prawa pracy i praw osób z niepełnosprawnością, prawnik w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak w tym roku spędzisz wakacje?

Biuletyn

Wspierają nas