Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pielęgnacja dziecka niepełnosprawnego

26.07.2016
Autor: Patrycja

Dzień dobry. Jak zaplanować czynności higieniczno-pielęgnacyjne zaspakajające potrzeby dziecka niepełnosprawnego?

Szanowna Pani,

Niestety, nie podała Pani szczegółowych informacji dotyczących rodzaju niepełnosprawności ani wieku dziecka, stąd trudno mi udzielić Pani dokładnej informacji. Na pewno czynności związane z higieną i pielęgnacją dziecka winny być dostosowane do jego wieku i w większości zapewne nie odbiegają od wymogów opieki nad dzieckiem pełnosprawnym. Warto obserwować swoje dziecko – czy dana czynność pielęgnacyjna nie wzbudza jego niepokoju, czy nie sprawia bólu; jak dziecko reaguje na konkretne czynności i dostosowywać je do potrzeb dziecka. Czasem wystarczy np. zmienić porę lub częstotliwość danej czynności. Myślę też, że dobrze jest „wsłuchiwać się w dziecko”, jego emocje, reakcje, a także w siebie. Jeśli ma Pani jakieś obawy, proponuję koniecznie skonsultować je z lekarzem pediatrą, który na pewno udzieli cennych wskazówek.

Z Pani pytania wnioskuję, że bardzo troszczy się Pani o dziecko i chce Pani zapewnić mu jak najlepszą, najbardziej adekwatną opiekę. Proszę zaufać sobie, swoim spostrzeżeniom, ale też myślę, że dobrym pomysłem byłoby nawiązanie kontaktu z innymi matkami dzieci z podobną niepełnosprawnością. To doskonała okazja, żeby wymienić się praktycznymi informacjami dotyczącymi pielęgnacji i potrzeb dzieci z dysfunkcjami, podzielić wiedzą i doświadczeniem wynikającym z opieki nad dzieckiem z niepełnosprawnością.

Z poważaniem,

Adriana Kosicka, Centrum Integracja w Gdyni

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas